Saksa justiitsminister Heiko Maas pani paika sõnavabaduse piirid: Foto: Scanpix

Saksa parlamendis võeti täna vastu seadus võitlemaks vihakõne vastu sotsiaalmeedias, vahendab Breitbart.

Muuhulgas ripub sotsiaalmeedia võrgustike kohal nüüd kuni 50 miljoni eurone trahvikirves puhuks, kui nood peaks põikpäiselt jätma nädala jooksul kustutamata ebaseadusliku sisu – "võltsuudised" kaasa arvatud.

"Sõnavabadus lõpeb seal, kus kriminaalseadus algab," selgitas seaduse vedur, justiitsminister Heiko Maas.

Maasi poolt tsiteeritud ametlikel andmetel on vihakuritegude kogus Saksamaal kasvanud kahe viimase aastaga enam kui 300 protsenti.

Seadusest tulenevalt peavad platvormid nagu Facebook ja Twitter iga kuue kuu tagant ette kandma, kui mitu kaebust neile vihakõne vallas on laekunud ning mida konkreetselt selle peale ette on võetud.

Teiste hulgas on uuele seadusele tugevat toetust väljendanud Saksamaa peamine juudiorganisatsioon, mille hinnangul on tegu "tugeva vahendiga vihakõne vastu sotsiaalmeedia võrgustikes".

Saksamaal on juba aastaid tagasi kehtestatud seadused, mille kohaselt on holokausti eitamine kriminaalkorras karistatav.

Kriitikute hinnangul võivad seadusel olla sõnavabadusele drastilised tagajärjed.

 

Nagu kirjutas hiljuti Saksamaal elav ja töötav režissöör Katrin Laur, on inimesed riigis valitseva õhustiku tõttu peljanud "isegi naabriga rääkida oma hirmudest ja kahtlustest" seoses valitsuse immigratsioonipoliitikaga.

Rahvuslikult meelestatud erakond Alternatiiv Saksamaale (AfD) kaalub seaduse vaidlustamist kõrgeimal kohtutasandil.