Ansa andmetel ütles Itaalia sise- ja asepeaminister Matteo Salvini eile, et valitsus ei kavatse kirjutada alla ÜRO rändeleppele, kuid peaministri Giuseppe Conte kinnitusel antakse küsimus parlamendile arutada.
"Täpselt nagu šveitslased, kes liikusid" ÜRO leppega küll alles äsja "edasi, kuid ütlesid siis "kõigile stopp", ei kirjuta Itaalia valitsus mitte millelegi alla ega lähe Marrakechi," ütles Salvini parlamendi alamkojas.
"Seda asja peab arutama parlament," lisas ta. "Itaalia valitsus lubab parlamendil otsustada."
Ka peaminister Giuseppe Conte kinnitas, et valitsus ei tee midagi, enne kui parlament oma arvamust avaldab.
Conte selgitas, et ÜRO rändelepe "on dokument, mis tõstatab teemasid ja küsimusi, mis tekitavad paljudes kodanikes tugevaid emotsioone. Seepärast me peame õigeks saata debatt parlamenti ning allutada mistahes lõplik otsus selle debati tulemusele, nagu Šveits tegi.
Nii et valitsus ei osale Marrakechis, jättes endale võimaluse dokument vastu võtta või mitte, alles pärast seda kui parlament on oma arvamust avaldanud."
Samal ajal on Šveitsis olnud tegemist olukorraga, kus parlament sekkus valitsuse otsusesse rändelepe heaks kiita, nähtub The Locali kajastusest.
Kuna parlament väitis, et neile peab leppe küsimuses viimane sõna jääma, tõmbus valitsus tagasi ja teatas ühtlasi, et Šveits jääb Marrakechi konverentsist kõrvale.
AFP teatel jätkus ülalmainitud istung Itaalia parlamendis sellega, et alamkoda võttis häältega 396 : 99 vastu Salvini poolt esitatud ja senatis juba heaks kiidetud karmi migratsiooniseaduse, mis muudab lihtsamaks migrantide väljasaatmise ja piirab elamislubade väljastamist.
Muuhulgas võimaldab seadus võtta Itaalia kodakondsuse terrorismis süüdi mõistetud migrantidelt ning "ohtlike" varjupaigataotlejate väljasaatmine hakkab käima kiiremini.
Toimetas Urho Meister
Suur küsimus: millise signaali saadab ÜRO rändeleppe osas Salvini?