Itaalia siseminister Matteo Salvini esinemas 14. novembril ajakirjanikele Rooma lennujaamas pärast seda, kui käis isiklikult tervitamas 51 migranti vastuvõtukeskusest Nigeris, kelle valis välja ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Amet (UNHRC). Foto: Scanpix

Voice of Europe'i andmetel liiguvad Itaalias kuuldused, et peaminister Giuseppe Conte kavatseb detsembris ÜRO rändeleppele alla kirjutada.

Nagu kajastab Affaritaliani, on valitsuse kavatsust nn ränderaamistikule alla kirjutada kinnitanud Itaalia parteitu välisminister Enzo Moavero Milanesi.

Teadaolevalt tunnistas välisminister seda vaid seetõttu, et oli sunnitud vastama valitsusvälise erakonna Itaalia Vennad (Fratelli d'Italia) liidri Giorgia Meloni teravale küsimusele.

Itaalia Vennad näivadki olevat ainus erakond, kes ÜRO rändeleppe teemadel avalikkuse ees sõna võtab.

"Kuidas võib sellise asja alla neelata valitsus, kes [tahab] kaitsta riigipiire ning on teinud immigratsioonist võtmeküsimuse," on Meloni hämmingus.

Samal ajal imestatakse Itaalias eriliselt just selle üle, et ÜRO küsimusest on kõrvale hoidunud isegi immigratsiooni suhtes seni selget joont hoidnud asepeaminister ja siseminister Matteo Salvini.

Nagu nenditakse ajakirjanduses, läheks ÜRO dokumendile alla kirjutamine vastuollu lubadustega, mille Liiga ja Viie Tähe Liikumine oma valimiskampaaniate käigus rahvale andsid.

Praeguse seisuga on Salvini asunud saatma maalt välja illegaalseid immigrante. Kui Itaalia paktile oma allkirja annaks, seiskuks käimalükatud protsess.

Voice of Europe'i hinnangul vajaks maailm antud olukorras Salvini eeskuju, keda nähakse kõikjal maailmas kui üht "populistliku" liikumise liidritest.

Kui tema alluks survele leppega liituda, võib see mõjutada teisi riike sedasama tegema, väidab Voice of Europe ning viitab ühtlasi petitsioonile, mis on käivitatud kutsumaks Itaaliat üles leppest taanduma.

Toimetas Urho Meister