Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juhatuse esimees Varro Vooglaid esitas kolmapäeval Põhja Ringkonnaprokuratuurile avaldluse endise eurosaadiku Indrek Tarandi suhtes kriminaalmenetluse algatamiseks.
Mullu novembris riigikogu ees toimunud ÜRO rändeleppe vastasel meeleavaldusel poliitik Indrek Tarandit toginud Meelis Osa ja Mart Rieberg nõustusid maikuus lepitusmenetlusega hüvitama Tarandile kokku 2000 eurot.
Seejärel pöördusid Rieberg ja Osa SAPTK-i poole küsimusega, kas oleks võimalik saada abi selle summa kokkusaamiseks. Abi osutamiseks saadi vajaminev summa paljude inimeste annetustest kokku juba sama päeva jooksul ning kanti 23. mail 2019 Tarandile üle.
"Mina käitun alati kristlasena – kui kõigeväeline Jumal on otsustanud õndsa Varro käe läbi minu kontole raha asetada, siis ma mitte ei lükka seda kiuslikult tagasi, vaid võtan tänumeeles vastu." – Indrek Tarand, ERR, 03.07.19
27. mail 2019 teatas aga Tarandi advokaat Riebergi ja Osa kaitsjale, et Tarand ei nõustu sellisel moel lepitusmenetluse kokkuleppe täitmisega ning nõuab, et Rieberg ja Osa kannaksid mõlemad isiklikult selle summa tema arvele üle. Ühtlasi lubas Tarand SAPTK-i poolt talle üle kantud summa tagasi kanda.
Toetudes Tarandi lubadusele SAPTK-le raha tagastada, tegid Rieberg ja Osa seejärel vastavalt 28. ja 29. mail mõlemad Tarandi arvele 1000-eurose ülekande ning täitsid seega lepitusmenetluse kokkuleppe tingimuse vastavalt Tarandi nõudmisele. Tarand aga omalt poolt SAPTK-le raha tagasi kandnud.
SAPTK juhatuse esimehe Varro Vooglaiu sõnul pöördus ta prokuratuuri poole seetõttu, et probleem ei ole pelgalt võlaõigusliku iseloomuga.
"Saab olema huvitav näha, kas Eesti Vabariigis kehtib karistusõigus ka Tarandi suguste prominentide suhtes või võivad nemad kehtivale õigusele vilistada ja seda tehes veel avalikult irvitada." – Varro Vooglaid
"Kuivõrd Tarand on eiranud kokku vähemalt kolme palvet alusetult saadud raha SAPTKle tagasi kanda ja kinnitab avalikult, et ta ei kavatsegi seda teha – olgugi et maikuus tegid Rieberg ja Osa talle eraldi tuhande eurosed ülekanded tuginedes Tarandi selgesõnalisele kinnitusele, et ta maksab SAPTKle raha tagasi –, siis on selge, et Tarandi plaan on algusest peale seisnenud selles, et petta 2000 euro asemel välja 4000 eurot ning enamsaadud summa lihtsalt teadlikult ja tahtlikult omastada," selgitab ta.
Karistusseadustiku paragrahvi 201 kohaselt on aga isikule usaldatud võõra vara ebaseaduslikult enda kasuks pööramise ehk vara omastamise eest nähtud ette rahaline karistus või kuni üheaastane vangistus.
"Saab olema huvitav näha, kas Eesti Vabariigis kehtib karistusõigus ka Tarandi suguste prominentide suhtes või võivad nemad kehtivale õigusele vilistada ja seda tehes veel avalikult irvitada," lisas Vooglaid olukorra kokkuvõtteks.
Prokuratuurile esitatud avaldusega on terviklikul kujul võimalik tutvuda siin. Temaatilist uudisklippi koos Tarandi napi kommentaariga saab aga vaadata TV3 lehelt.
Tarand ei kavatsegi SAPTKle raha tagastada, kinnitab irvitades tahtlust vara omastada