SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) avaldab tunnustust Eesti Rahva Muuseumi (ERM) juhtkonna otsusele, millega eemaldati Neitsi Maarjat kujutava eksponaadi juurest võimalus kutsuda jalalöögiga esile Jumalaema kujundi purustamine.

Samas kutsub SAPTK Eesti Rahva Muuseumi juhtkonda eemaldama skandaalne eksponaat tervikuna, kuna see on jõudnud kahjustada Eesti rahvusvahelist mainet ning vastupidiselt Eesti Rahva Muuseumi eesmärkidele on rahva ühendamise asemel rahvast hoopis lõhestatud.

“Eksponaat on ebaõnnestumine väga mitmel rindel. Esiteks ei paigutu sellel kujutatud Neitsi Maarja ikonograafiliselt mitte 16. sajandi alguse reformatsiooni konteksti, vaid 19. sajandisse. Teiseks on see juba jõudnud kahjustada Eesti rahvusvahelist mainet ning kolmandaks toiminud ERM-i eesmärkidele risti vastupidiselt, külvates arusaamatust, solvates kirikute ja usuühenduste liikmeid ning alandades selle kaudu väga kahetsusväärsel viisil ERM-i prestiiži,“ ütleb SAPTK juhatuse liige Markus Järvi.

“Kuna eksponaat pole ajalooliselt täpne, siis tekitab ta ka praegusel kujul hulganisti segadust. Igas katoliiklikku ikonograafiat vähegi tundvas külastajas, kaasa arvatud paljudes väliskülalistes, hakkab 19. sajandi teisel poolel Neitsi Maarja medaljoni kaudu levinud Jumalaema kuju pidev purunemine seostuma rünnakuga Maarja kui halastava ja kaitsva ema idee vastu. Paljude juba minuni jõudnud reaktsioonide põhjal võime olla võrdlemisi kindlad, et just selliselt hakkavad tõlgendama antud eksponaati ka väga paljud katoliiklikest ja ortodokssetest kultuuridest pärit väliskülalised,” tõdeb Järvi.

„Selleks, et piinlikuks kiskunud olukord saaks kiire ja valutu lahenduse, tuleks eksponaat väljapanekult lihtsalt eemaldada. Kõik me teeme vigu. Aga kui need kiiresti parandada, ei mäleta keegi enam vigu, vaid hoopis meie kasvanud väärikust,“ lisab Järvi.

Kujunenud olukorras tänab SAPTK Eesti Rahva Muuseumi seniste sammude eest, ent kannustab samas heast tahtest kantud edasisele tegutsemisele. Näitamaks, et Eesti Rahva Muuseum pole mitte rahvast eraldav vaid ühendav institutsioon, tuleks eksponaat avaliku heaolu huvides näituselt eemaldada.