SAPTK korraldatud pikett kaitsepolitseiameti peahoone ees. Foto: Martin Vaher

Täna toimuvale piketile KAPO ja prokuratuuri ees tuli hulk inimesi, kes väljendavad protesti abielureferendumi nurjamise pärast. Objektiivi toimetus uuris kohalviibijatelt, mis neid meeleavaldusel osalema ajendas.

"Tulin sellepärast, et väljendada oma protesti kaitsepolitseiameti ja prokuratuuri vastu seoses sündmustega 12. jaanuaril, mille tulemusena astus tagasi peaminister Jüri Ratas ja lagunes senine võimukoalitsioon. Ma leian, et see käik oli kaitsepolitseiameti poolt algatatud – seda on tunnistanud ka peadirektor Arnold Sinisalu – ja selle siht oli tõenäoliselt valitsus kukutada ja abielureferendum ära jätta," ütles vaimulik ja portaali Meie Kirik peatoimetaja Veiko Vihuri.

Vihuri sõnul pole säärane jõustruktuuride sekkumine demokraatlikule õigusriigile kohane. "Olen üsna veendunud, et neid samme, mida KAPO ja prokuratuur kavandasid, oleks saanud ajastada ka teistmoodi ilma, et oleks tekkinud sellist sekkumist poliitikasse. Arvan, et see on väga ohtlik nähtus – aga see pole kindlasti esimest korda," märkis ta.

Kaitsepolitseiametil on Vihuri sõnul kombeks teatud erakondade või poliitiliste jõudude puhul sääraseid jõudemonstratsioone korraldada. "Kui need on kord algatatud, siis aastaid hiljem alles võib-olla tuleb kohtust mingi selgus. Võib juhtuda ka nii, et need põhjused, mille pärast õiguskaitseorganid hakkasid tegutsema, on tegelikult savijalgadel ja selgub, et jõu kasutamiseks polnudki põhjust. Pean silmas konkreetselt abilinnapea Panovi juhtumit aastaid tagasi. Eks peame ka praegu ära ootama, millised on reaalsed tulemused," tõdes ta.

"See on ju lihtne põhjus. Mina olen selle poole juba ammu valinud – see on Eesti vabariik, läbi oma vere, oma esivanemate. Minu vanaonu oli 18-aastane noor mees, kui läks vabadussõtta, ja sinna ta jäigi. Praegu on ta maetud Lõuna-Eestis Urvaste surnuaiale. Minu isa oli 14 aastat Nõukogude ajal vangilaagris, istus täielikult selle aja ära," sõnas piketile tulnud Aare Holstein.

"Nii et ma olen seda pahupoolt väga palju näinud ja nüüd, kui seda riiki, mille eest minu vanaonu oma elu andis, kahe suupoolega usinalt maha müüakse, siis see hakkab mulle väga vastu. Leian, et see pole õiglane eesti rahva vastu. Sellepärast olengi siin, see on minu pool, olen oma poole valinud – jään siiapoole, mitte teisele poole teed. See kutsubki ka sellise külma ilmaga inimese välja oma meelt avaldama, see on minu valik," ütles Holstein.

Toimetas Jaanus Vogelberg