Mohammed bin Salman (paremal) 22. märtsil Washingtonis koos USA esindajatekoja spiikri Paul Ryaniga pidulaua taga programmi nautimas. Foto: Scanpix

Intervjuus ajakirjale The Atlantic ütles Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman viitega Iraani, Moslemi Vennaskonna ning sunniitlike terrorirühmituste nagu ISIS ja al-Qaeda "kolmnurgale", et nood "üritavad propageerida ideed, nagu oleks meie kui moslemite kohus taasrajada kalifaat, taasrajada kalifaadi mõtteviis – et islami jaoks on auasi jõuga impeerium ehitada."

"Aga Jumal pole palunud meil seda teha ja prohvet Muhamed pole palunud meil seda teha," tsiteerib kroonprintsi Breitbart. "Jumal palus meil ainult sõna levitada. Ja see missioon on täidetud."

Ta tõi esile oma tõlgenduse "islamist kui rahureligioonist" ning üritas seda Lähis-Ida vägivaldse ajalooga kokku sobitada:

"Islam on rahureligioon. Islamis annab Jumal meile kaks ülesannet: esimene on uskuda, teha head ja mitte teha halba. Kui me halba teeme, siis Kohtupäeval mõistab Jumal meie üle kohut.

Meie teine kohus moslemitena on levitada Jumala sõna. Moslemid on [juba] 1400 aastat Jumala sõna levitada üritanud. Lähis-Idas, Põhja-Ameerikas ja Euroopas neil sõna levitada ei lubatud. Seetõttu nad võitlesid, et sõna levitada.

Aga samuti võite te näha, et paljudes Aasia maades – Indoneesias, Malaisias, Indias – olid moslemid vabad sõna levitama. Neile öeldi: "Laske käia, öelge, mis te öelda tahate, inimestel on vaba tahe uskuda, mida iganes nad uskuda tahavad." Selles kontekstis polnud islami asi vallutada, vaid rahumeelselt sõna levitada."

Kroonprints selgitas, et "täna on igal inimesel õigus valida, mida nad usuvad. Kõikides maades on võimalik religioosseid raamatuid osta. Sõnum saab edasi antud. Meil ei ole enam kohustust islami levitamise nimel võidelda. Aga (ülaltoodud – toim) kurjuse kolmnurgas tahetakse moslemeid manipuleerida, öelda meile et nende kui moslemite kohus – nende kui moslemite auasi – on rajada moslemi impeerium."

Türgi liider: mõõdukat islamit ei ole olemas