"Mustad elud loevad" rassiaktivistid ja äärmusvasakpoolsed Antifa terroristid hõivasid 8. juunil kuus kvartalit Seattle'i kesklinnast ja kohalike poliitikute kas vaikival või aktiivsel heakskiidul kuulutasid välja nõndanimetatud Kapitooliumi autonoomse tsooni, kirjutab Karol Kallas.
Kuna "ülestõusnud" on sissepääsud Seattle'i Kapitooliumi autonoomsesse tsooni (Capitol Hill Autonomous Zone; CHAZ) blokeerinud ja neid valvavad relvastatud vabatahtlikud ning aktivistide suhtumine on äärmiselt meediavaenulik, siis toimuvasse puutuv info on mõnevõrra lünklik.
Antifastan sündis poliitikute selgrootusest
Rassirahutused jõudsid Ameerika Ühendriikide loodeosa Washingtoni osariigi suurimasse linna Seattle'isse 29. mail. Suhteliselt piiratud ulatusega ja rahulikult alanud meeleavaldused kasvasid mõne päevaga täiemahuliseks märatsemiseks ja rüüstamiseks.
Kui rassimässu esimesel nädalal üritasid Seattle'i politseijõud, keda juhib must naine Carmen Best, linnas mingit korda hoida, siis esmaspäeval 8. juunil jätsid nad poliitikute survel kesklinna maha. Linna Idapiirkonna politseijaoskonnast, mis haldab kesklinna, üritati kaasa võtta kõik väärtuslik ja hoone jäeti – lahtiste ustega – antifade ja rassirahutute rüüstada.
Seattle'i kesklinna kogukonnablogi Capitol Hill Seattle Blog kirjeldab esimest autonoomse piirkonna ööd järgnevalt. "Esimene nõndanimetatud Kapitooliumi autonoomse tsooni, mis moodustati peale seda, kui politsei loobus Idapiirkonna jaoskonna kaitsmisest, öö oli vihmane ja rahulik, täis aktivistide, agitaatorite, poeetide ja linnavolikogu sotsialistidest liikmete kõnesid."
"Ma arvan, et mida f…ing iganes me teeme, see mõjub," teatas ennast Magikuks nimetav aktivist megafoniga ajal, kui viimased politseinikud veel piirkonnas otsi kokku tõmbasid. "Nad [politseinikud] lähevad minema. Nad viivad kõik [politseinikud ja neid abistavad rahvuskaartlased] siit välja ja me saame vabalt mööda linnatänavaid marssida ning meelt avaldada."
Esimesel "vabaduse" ööl oli ka pinevamaid momente, millest kõige vägivaldsemaks osutus juhtum, kus meeleavaldajad kukkusid uudistekanali FOX kohaliku sidusettevõtte telemeeskonna kallal jõhkrutsema ja need olid sunnitud tuletõrjedepoost varju otsima.
Politseinike ja rahvuskaartlaste piirkonnast minema käsutamise peale säutsus Seattle'i demokraadist valge omasooihar naislinnapea Jenny Durkan, et "tegemist on ennetava meetmega, millega sooviti ära hoida meeleavaldajate ja idapiirkonna politseiüksuste vaheline vägivald."
Durkan jätkas: "Meeleavalduste hoidmine rahumeelsena peab sündima koostöös meie kogukonna liikmete ja seaduse jõustajatega. Ma olen lootusrikas, et täna õhtul, peale neid haldusmuudatusi [korrakaitsejõudude äraviimist], saab meie linn üheskoos rahumeelselt edasi liikuda."
Ühe linnaametniku sõnul evakueeris Seattle'i tuletõrje samuti kohalikust tuletõrjedepoost väärtuslikuma vara ja tuletõrjujate isiklikud asjad, et need ei ei jääks võimaliku rüüstamise ja süütamise kätte.
Seattle'i naabruskondade amet saatis samas piirkonna äriettevõtetele ja organisatsioonidele sõnumi, et "tekkinud on tõsiseltvõetav oht, et politseijaoskond pannakse põlema ja kaalutakse, kas ennetava meetmena peaks nii politseijaoskonna maja kui selle kõrval asuvad eluhooned katma biolaguneva tuld pärssiva vahuga."
Teisipäeva hommikuks olid vastloodud autonoomse piirkonda, mis kriitikute suus sai nimeks Antifastan, kogunenud rassimässajad ja antifalased kokku kogunud piirkonda maha jäänud korrakaitsejõudude barrikaadielemendid, ning nendega "oma" piirkonna muust linnast eraldanud. Kinni pandi muuhulgas suured liiklussõlmed nagu 12. avenüü ja E Pine tänav.
Meeleavaldajate tarbeks hakati püstitama varjualuseid ja organiseerijate sõnul on mässajad valmis jääma piirkonda seniks kuni nende nõudmised on täidetud. Kolmapäevaks oli antifastanlastel koos 30-punktiline soovide nimekiri. Suurem osa nõudmisi täpsustab, kuidas politseile ja politseinikele "ära teha," kuid on ka "põnevamaid" tahtmisi. Näiteks nõutakse, et kõigi mustade vangide, kaasa arvatud mõrvarite ja lastevägistajate, süüasjad vaadatakse uuesti üle. Soovitakse kohalike arstiabiteenuste segregeerimist, ehk musti patsiente peaksid tohtima ravida ainult mustad arstid ja õed. Soovitakse veel "kunstide ja kultuuri" suuremat rahastamist, valimisõigust vangidele ja kõigi käesolevates rassi- ning muidu mässudes osalenute tingimusteta amnestiat.
Ükski linna ega osariigi poliitik pole seni ühtegi antifastanlaste nõudmiste punkti küsimuse alla seadnud.
Seattle'i sotsialistide jaoks on Antifastan elu võimalus
Linna poliitiline tanner on samuti, piltlikult öeldes, muutunud hulga "mitmekesisemaks." Rassimässajate ja Antifa liikumisega on liitunud mitmed kohalikud poliitikudki. Näiteks avas Seattle'i linnavolikogu liige, India päritolu naispoliitik, sotsialistlikku alternatiivi (partei) esindav Kshama Sawant rassimässajatele raekoja uksed leides, et ta ei teinud midagi valesti ja tema tegu on julge, aitas paremini kuuldavale tuua meeleavaldajate mitmekesiseid hääli ning tema arust kuulub linna raekoda üldse rahvale.
Sawant, kes kuulub Durkani vastaliste leeri, kuulutas antifastanlastele kõnet pidades: "Mille tunnistajaks me täna oleme, on ülestõus. Noorte inimeste mäss. See leiab aset mitte ainult Ameerika Ühendriikides, vaid üle kogu maailma. Kaks aastat tagasi me hääletasime politseiga sõlmitava lepingu üle. See oli väga halb leping. See oli rassistlik leping. Sellega tühistati kogukonna esindajate poolt raske vaevaga kätte võideldud politseinike osaline vastutus [teenistuskohuste täitmise ajal juhtunud vigade ja õnnetuste eest]. Ja kogukond rääkis ühtsel häälel ning palus, palus meer Durkanit ja linnavolikogu, et "palun ärge kinnitage seda lepingut." Mis te arvate, mis juhtus? Mina olin ainus, kes selle lepingu vastu hääletas."
Sotsialistlikku alternatiivi esindav volikogu saadik jätkas: "Me peame meeles pidama, et meie liikumist ei rajanud võimupositsioonil olevad inimesed, kes võivad välja näha nagu sina või mina. Liikumise lõid inimesed, kes on oma tegude kaudu näidanud, et nad on solidaarsed marginaliseeritud kogukondade tavaliste inimestega."
Seattle'i linnavolikogu, tulles vastu rassimässajate soovile, arutab võimalust vähendada linna politsei eelarvet. Muuhulgas tahetakse keelata linnas korrakaitsejõudude poolt keemiliste ainete, nagu piprapallide ja pisargaasi, kasutamine. Arutati ka küsimust, kas meer peaks tagasi astuma.
Üks keemiliste vahendite keelamise seadusandluse algatajatest oli Sawant. Ta tõi saadikute ette ka teise eelnõu, millega tahetakse politseinikelt ära võtta õigus hoida inimesi kägistamishaardes.
"Seattle'i politsei ründab rahumeelseid meeleavaldajaid igapäevaselt, alates väikestest lastest kuni vanuriteni, keemiliste relvadega, mis on rahvusvaheliste lepingutega sõjapidamises keelatud," kuulutas Sawant volikoguistungil.
Neljapäeval teatas Seattle'i politsei juht, et nad loodavad jõuda rassimässajatega kokkuleppele ja politsei saab mahajäetud jaoskonda tagasi kolida. Sama päeva õhtul nõudis Sawant linnavalitsuselt politseijaoskonna maja politsei käest ära võtmist ja sellest alatiseks "taastava õigluse kogukonnakeskuse" tegemist, milleks ta lubas esitada linnavalitsusele ka sellekohase eelnõu.
Volikogu demokraadist naissaadik Teresa Mosqueda on üks, kes leiab koos Sawantiga, et "Durkan peaks endalt küsima, kas ta sobib linna juhtima ja tal tuleks tagasi astuda."
Mosqueda, kes juhib linna eelarvekomisjoni, teatas lisaks, et volikogu vaatab üle Seattle'i politseijõudude eelarve.
"Meie kogukonna liikmed kurdavad täna, et nad ei tunne politsei pärast ennast meie linnas enam turvaliselt. Erinevalt möödunud kordadest, me ei piirdu ainult meeri poolt välja pakutud eelarve näkitsemisega," teatas Mosqueda.
Tema sõnul ei kinnitata linna eelarvet enne kui sügavuti ja kõigi jaoks läbipaistvalt pole üle vaadatud linna politsei eelarvet.
"Ma olen pühendunud politsei rahast ilmajätmisele ja soovin selle raha, mis võiks ideaalsel juhul olla 50% politsei eelarvest, investeerida meie poolt hüljatud kogukondadesse," kinnitas demokraadist eelarvekomisjoni esinaine. Tema sõnul peaks raha kulutama odavatele sotsiaalkorteritele, tugikodudele ja õiglasele [ühis]transpordile.
Neljapäeval osutas Seattle'i politsei, et Antifa kavatseb ilmselt rünnata linna teisigi politseijaoskondi. Linnal puudus sel hetkel – ja puudub tänaseni – kava, kuidas rassimässule ja anarhiale lõpp teha. Samal päeval käisid politsei esindajad vaatamas, mis on saanud vahepeal maha jäetud politseijaoskonna majast. Rassimässajatele see ei meeldinud ja pinged ähvardasid taas lõkkele puhkeda.
Linnapea: Antifastan on kokku nagu tänavafestival, Pride'i paraad ja armastuse suvi
Sama päeva pressikonverentsil võrdles Durkan linnaosa Antifa ja BLM rassimässajate kätte jätmist tänavafestivali ja omasooiharate paraadidega. "Me sulgeme igal suvel mitu Seattle'i ja Kapitooliumi mäe kvartalit selleks, et seal saaks korraldada tänavafestivale või Pride'i marsse ja nii ei ole [Antifastani näol] tegemist millegi erilisega." Kui CNN-i ajakirjanik küsis linnapealt, kui kaua Antifastan tema hinnangul kestab, vastas Durkan: "Ma ei tea, minu poolest võivad nad pidada armastuse suve," viidates nii, et tema poolest võiks Antifastani "armuelu" kesta läbi suve.
Ameerika Ühendriikide president Donald Trump on Washingtoni osariigi kuberneri ja Seattle'i linnapead rassimäratsemiste saamatu haldamise tõttu tervalt kritiseerinud. Mõlema Washingtoni osariigi kohaliku poliitiku sõnul on rassimäratsemistes siiski süüdi just Trump ja president ei saa aru, millise demokraatia ja sõnavabaduse kehastusega on Antifastani näol tegemist.
Durkan kurjustas Twitteris: "On selge, et Trump ei saa aru, mis meie linna viies kvartalis toimub. Cal Andersoni ja Kapitooliumi piirkonnad on aastakümneid olnud sõnavabaduse, kogukonna ja eneseväljenduse territooriumid." (Antifastani poolt on hõivatud siiski kuus kvartalit.)
Edasi teatas linnapea, et Antifastani tegemine on tõeline patriotism: "Seaduslikud kogunemised ja oma esimese põhiseaduseparanduse õiguste (usu- ja sõnavabaduse täiendus) väljendamine, nõudmine, et me ühiskonnana saaksime paremini hakkama ja käsitleksime värvilisi kogukondi tõeliselt õiglaselt, ei ole terrorism, vaid patriotism."
Või: "Kapitooliumi mäe autonoomne tsoon ei ole anarhistliku ülestõusu seadusetu tühermaa. See on meie kogukonna ühise mure rahumeelne väljendus ja soov ehitada üles parem maailm. Vaadates tema seniseid tegusid on taas selge, et Trump eksib rängalt."
Durkan lubas, et "ta ei lase sellel presidendil ennast segada" ja "sajandite pikkune orjaaeg ja süsteemne rassism ei kao üleöö, aga ma usun, et Seattle'ist võib saada eeskuju meie riigile. Me peame progressi nimel tegema koostööd ja kõigile on selge, et Seattle on tegudeks valmis."
Washingtoni kuberner Jay Inslee jahmatas ameeriklasi, kui vastas kolmapäeval ajakirjaniku küsimusele, mida ta arvab Seattle'i Antifastanist: "Ma ei tea sellest mitte midagi" ja tal pole aimugi, millest ajakirjanik räägib.
11. juunil teatas Seattle'i politsei juht ajakirjanikele, et Antifastanis "toimuvad vägistamised, röövimised ja igat laadi vägivaldsed teod, kuid me ei saa neile reageerida." Tema sõnul on selliseid kuritegusid kolm korda tavalisest rohkem.
Antifastani korda "jõustab" räpparist sõjapealik
Paraku pole Antifastanis tegu ainult "rahumeelsete kodanikuaktivistde ja meeleavaldajatega". Korra kaitsmise võttis enda kätte räppar ja AirBNB supermajutaja Solomon Simone, kes kasutab kunstnikunime Raz Simone, juhitud relvastatud jõuk. Raz kuulutas enda sõjapealikuks ja teatas, et nemad on nüüd politsei. Neljapäeval ilmus video, milles isehakanud sõjapealik teatas, et "kõik on [Antifastanis] totaalse kontrolli all ja ta peab linnapea kontoriga läbirääkimisi."
Piirkonna poed ja ärid, mis on niigi Hiina viiruse pandeemia tõttu kahju kandnud ja enne meeleavaldusi hakkasid ettevõtteid avama, on rassimässajate ja Antifastani süül sattunud uue kaose keskele. Antifastani küüsi jäänud ettevõtjate seast kostub kurtmist, et mässajad nõuavad neilt andamit.
Paljude kohalike elanike hinnangul on Antifastanist saanud täissoditud prügimägi.
USA loodeosa: ajalooline lindpriide pelgupaik
Konservatiivse nädalakirja The Spectator autor Christopher Sandford üritab oma Seattle'is tekkinud Antifastani kajastuses lahti mõtestada, kuidas selline asi sai juhtuda ja mil viisil üritus võib lõppeda:
Viimaks, võib-olla on sellel kõigel tegemist Vaikse ookeani äärse USA loodepiirkonnaga? Enne kui Bill Gates'i sugused välja ilmusid [Gatesi loodud Microsofti peakontor asub koos Seattle'iga ühte suurde linnastusse kuuluvas Redmondis], olid piirkonna suurimateks tööstusharudeks metsandus ja kalandus ning piirkonnas võimutses agressiivne sinikraede vaim. Loodepiirkonda kutsuti toona ka USA lindpriide pealinnaks. Kaugeks eelpostiks, kuhu kogunes põlvkondade kaupa mujal läbi kukkunud, pettunud ja kuritegelikke inimesi, kelle eesmärgiks oli avalikkuse silma alt minema pääseda.
Selline pärand on viinud erinevate sündmusteni. 2016. aastal toimus USA loodeosas üks, CNN-i poolt nii palavalt armastatud sündmus, nõndanimetatud valgete ülemvõimlaste väljaastumine, kus ligikaudu tosin relvastatud inimest okupeerisid Oregoni [Washingtoni lõunapoolne naaberosariik] looduskaitseala, millega astusid vastu valitsuse "türanniale." Toonane üritus lõppes kuuendal nädalal peale seda, kui politsei rühmituse eestkõneleja maha lasi.
Täna võib Kapitooliumi mäe seltskond olla uudistes esikohal, kuid sealkandis on olemas ka neist väga erinevad jõud, kes vulkaanide moodi võivad igal hetkel plahvatada. Mis iganes saab Razist ja tema jõugukaaslastest, pole ma sugugi kindel, et see kõik hästi lõpeb."
Filosoof: Antifastan on Ameerika kommunismivastane vaktsiin
Üks tuntumaid Kanada intellektuaale, filosoof Stefan Molyneux, leiab: "Nad valisid idioodist vasakpoolse linnapea ja kõhkluseta võtsid omaks meedia propaganda, et antikommunistid, nagu mina, on kõik "valged ülemvõimlased." Saagu nende osaks, mida nad tahavad. Me saame kaitsta ainult lambaid, kes huntidega koostööd ei tee."
Molyneux pakkus välja ka lahenduse, kuidas – mõneti sarnaselt linnapea soovitud "armastuse suvega" – Antifastanist ja äärmusvasakpoolsete aktivistide rassimässudest lahti saada: "Las Seattle'i asjad arenevad omasoodu. Võtke [Antifastani] moodustanud inimestelt, kuna nad on võõra võimu eest võitlejad, ära [USA] kodakondsus. Arreteerige kõik, kes piirkonnast lahkuda tahavad ebaseadusliku piiri ületamise eest. Võtke neilt ära vesi ja elekter, las nad teevad endale neid ise. Andke neile nende paradiis. Seattle'is avanev pilt on Ameerika kommunismivastane vaktsiin."