Helir-Valdor Seeder. Foto: Riigikogu fotoarhiiv

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul välistas Isamaa uude koalitsiooni võtmise tema juhitava erakonna vastuseis kooseluseaduse rakendusaktide vastuvõtmisele. Samas on Reformierakond valmis Eesti 200-ga ja sotsiaaldemokraatidega arutama ka "homoabielu" seadustamist.

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul ei tulnud talle üllatusena Reformierakonna esinaise Kaja Kallase otsus eelistada uute valitsuspartneritena erakonda Eesti 200 ja sotsiaaldemokraate, vahendab ERR.

"Kui valimiste õhtul esialgsed tulemused selgusid, olin 99,9 protsenti kindel, et selline valitsuskoalitsioon ka tehakse. Reformierakond vaatas, milline võimalikest variantidest neile kõige meeldivam ja lihtsam on," kommenteeris ta.

Seederi sõnul tundis Kallas nende esmaspäeval toimunud vestlustes huvi, kas Isamaa on valmis teatud põhimõtetest ja väärtustest loobuma.

"Pean silmas kooseluseaduse teemat, mille kohta ta küsis, et kas me oleme valmis rakendusakte vastu võtma ja selle teema uuesti ühiskonnas avama. Minu soe ja siiras soovitus talle oli, et ühiskonnas praegu selle teema juurde tagasi naasta pole mõistlik."

Seederi sõnul on Eesti ühiskond aastate jooksul muutunud küll kindlasti liberaalsemaks, aga sel teemal on pinged endiselt olemas.

"Täna saavad kooselupaarid kehtiva seaduse alusel registreerida, notarid vormistavad neid. Aga uuesti seda teemat ja haava avada ei ole mõistlik. See oli üks sõlmpunkte või indikaatoreid, miks Reformierakond otsustas minna sotsiaaldemokraatide ja Eesti 200 teed. Nemad on ju deklareerinud, et lisaks kooseluseadusele soovivad nad ka abieluvõrdsust sätestada. See oli üks oluline kaalutlusmoment Kaja Kallase ja Reformierakonna vaatest, kellega koalitsioon teha," sõnas Isamaa esimees.

Seeder lisas, et vestles esmaspäeval Kallasega kaks korda telefoni teel ja neist vestlusest jäi tunne, et koalitsioon Eesti 200 ja sotsiaaldemokraatidega oli juba varem kokku lepitud.

"Peaminister tegi esmaspäeval formaalsed kõned, sest need kolm erakonda olid omavahel põhjalikult asjad enne läbi rääkinud, kui Reformierakond oma otsused avalikuks tegi," usub ta.

Kuigi Kaja Kallas on öelnud, et tahab teha uut valitsust neljaks aastaks, on Seederi sõnul raske uskuda, et uus valitsus nii kaua vastu peab.

Kui Reformierakonna, Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna koalitsioon peaks aga lähiajal sündima, siis oleks neil 101-liikmelises riigikogust koguni 60 kohta.

Reformierakond on valmis arutama ka "homoabielu" seadustamist

Reformierakonna esinaiselt Kaja Kallaselt küsiti eile, et kuna tema erakond on end ajaloo jooksul liberaalsena esitlenud ning kaks tema potentsiaalset koalitsioonipartnerit on oma programmides lubanud "abieluvõrdsuse" kehtestada, siis kas Reformierakond on valmis seda arutama?

Kallase sõnul on nad valmis kõike arutama: "Eks me lähemegi läbirääkimistel nende teemade järgi, mis ühele või teisele on olulised. Seda me saame siis läbirääkimiste laua taga arutada."

Toimetas Martin Vaher