Rakvere homofilmide festivali Festheart peakorraldaja Keio Soomelt. Ekraanitõmmis ETV saatest "Ringvaade"

Rahvusvaheliste seksuaalvähemuste organisatsiooni esindaja värske ähvarduskiri Rakvere volikogu liikmetele näitab, et Eesti avalikkust sunnitakse vägisi omaks võtma homopropaganda kaanoneid, ütleb Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna Lääne-Viru ringkonna esimees Anti Poolamets.

Rakvere volikogu liikmed said mõjukalt Rootsi homoaktivistilt Bill Schillerilt kirja, kus mees süüdistab saadikuid stalinismis ja nõuab "lolluse ja eelarvamuste tõttu" saadikute tagasiastumist, kuna volikogu otsustas vähendada LGTBI+ filmifestivali toetusraha.

Schiller ei ole rahul Rakvere linnavolikogu otsusega anda MTÜ SevenBow poolt korraldatava 2019. aasta LGBTI+ filmifestivali korraldamiseks küsitud 1500 euro asemel 300 eurot.

Bill Schiller on rahvusvahelise gei ja lesbi kultuurivõrgustiku ILGCN peasekretär, Põhjamaade homoaktivistide ühingu Tupilak välissekretär ning rahvusvahelise homoprogandat edendava ajakirja "Erato" toimetaja. Tema kirja vahendas Rakvere volikogu liikmetele Rakvere LGBT+ filmifestivali korraldaja Keio Soomelt.

Peale selle, et Schiller nõuab saadikute tagasiastumist, ähvardab ta nad panna enda juhitava ajakirja esikaanele häbiposti. Samuti soovitas saadikul neil välismaale sõita, et tutvuda tõelise tolerantsuse ja inimõigustega. Ta rõhutas, et kõigis Põhjamaades saavad LGBT filmifestivalid nii kohaliku omavalitsuse kui riigi toetust.

Ei ole normaalne, et toetuse saaja vahendab toetuse andjale viimast halvustavaid ja ähvardavaid avaldusi. Volikogu on kohaliku rahva tahet väljendav organ ja vaba oma otsustes kedagi toetada või mitte toetada. – Marti Kuusik

Kirjas ähvardatakse volikogu liikmeid rahvusvahelise survega ning lubatakse 2019. aasta oktoobris tulla Rakvere volikogu ette demonstreerima. 9. augustil, nn rahvusvahelisel homokultuuri päeval, lubas kirja saatja oma organisatsioonide esindajatega tulla suure vikerkaarelipuga volikogu ette nõudmisega, et volikogu liikmed kapist välja tuleksid ning nendega liituksid.

Demonstratsiooni lubati jäädvustada nii kohaliku kui rahvusvahelise pressi abiga. 4. oktoobriks 2019 esitab kirja autor Rakvere volikogu liikmetele nõudmise osaleda LGBT filmifestivaliga "Festheart" samale ajale plaanitud rahvusvahelisel pressikonverentsil, mille põhjal otsustada volikogu liikmete ametis jätkamine. Ähvarduskiri lõpeb paljutähendusliku ütlusega: "Rakvere volikogu – ma arvan, et Teie aeg on tulnud".

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esindaja Rakvere volikogus Marti Kuusik leiab, et eile laekunud ähvarduskiri näitab jämedat tänamatust.

"Ei ole normaalne, et toetuse saaja vahendab toetuse andjale viimast halvustavaid ja ähvardavaid avaldusi. Volikogu on kohaliku rahva tahet väljendav organ ja vaba oma otsustes kedagi toetada või mitte toetada," ütles Kuusik.

Marti Kuusik EKRE esindajana tegi volikogule ettepaneku festivali Rakvere linna avalikest vahenditest üldse mitte rahastada põhjusel, et see ei sobiks paljude linlaste väärtushinnangutega. 30. jaanuaril toimunud istungil otsustas volikogu enamus, et 300 eurot siiski eraldatatakse.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna Lääne-Viru ringkonna esimehe Anti Poolametsa sõnul näitab ähvarduskiri, et tõeks on osutumas see, mille eest ta on avalikkust juba aastaid hoiatanud. "Rakvere LGBT filmifestival on välismaalt rahastatud propagandaüritus, mis lakkamatult siinselt kogukonnalt midagi nõuab. Seksuaalvähemuste surve Rakvere volikogule paljastab homopropaganda agressiivse olemuse. Festivalikorraldajate kinnisideeks on noorte ümberkasvatamine homopropaganda kaanonite järgi."

Toimetas Varro Vooglaid

Fookuses: Rakvere linnavolikogu ei alistunud homoaktivistide survele