Foto: Sergei Gapon/AFP

USA president Donald Trump teatas teisipäeval riikliku julgeolekunõuniku John Boltoni vallandamisest. Senaator Rand Paul kiidab kommentaaris Fox Newsile Trumpi otsuse heaks, kuna see vähendab USA sõjalise sekkumise ohtu kogu maailmas.

Trump teavitas avalikkust oma otsusest harjumuspäraselt Twitteris, kus selgitas lühidalt, et tema ja teised administratsiooni liikmed pole nõustunud mitmete Boltoni soovitustega ja et ta on Boltoni vallandanud. Bolton omalt poolt väitis, et esitas ise lahkumisavalduse.

Senaator Rand Paul ütles Fox Newsile antud kommentaaris, et peab Boltoni suhtumist välispoliitikasse naiivseks, kuna ta pidas sobivaks lahendusteks probleemsete võõrriikide valitsuste vägivaldset kukutamist. See ei ole aga Lähis-Ida näitel osutunud heaks lahenduseks, kus tugevakäeliste juhtide kukutamisel on tekkinud võimuvaakum või kaos, mis on loonud soodsa pinnase terroriorganisatsioonide kasvuks.

Trumpi enda eelistatud poliitiliseks vahendiks oleks aga diplomaatia ja seetõttu on Boltoni lahkumisega sõjaoht maailmas vähenenud. Paul loodab, et Trump saab oma nõunikuks kellegi, kes temaga põhimõtteliselt nõustub ja et pikaleveninud sõjad Lähis-Idas õnnestub lõpetada.

„Ma arvan, et sõjaoht maailmas on Boltoni lahkumisega tugevalt vähenenud. Ma arvan, et tal oli naiivne nägemus maailmast, et me peaksime kukutama režiime igal pool ja rajama demokraatlikke valitsusi ning et me teeksime sedasi maailma täiuslikuks või teeksime maailma ümber oma näo järgi. Nii see lihtsalt ei käi," sõnas Paul.

„Lähis-Idas ei ole vastuseks režiimimuutus. Ma arvan, et Bolton eksis tõsiselt, […] ja mul on hea meel, et ta on läinud. Ma loodan, et president leiab kellegi, kes teda tegelikult kuulab. See president on erakordne. Oma aastakõnes ütles ta, et suurepärased riigid ei pea lakkamatut sõda. Ja tal on täiesti õigus." lisas Paul hiljem.

Koostas Oto Tuul