Karusloomafarmide keelustaja Barbi Pilvre müümas oma karusnahkset kasukat. Foto: kuvatõmmis

On ilmnenud, et üks karusloomafarmide keelustamise eelnõu algatajatest Barbi Pilvre müüs veel eelmisel aastal internetis oma tšintšiljanahkset kasukat. Kuna paljudele võib selline loomakaitsja poolne karusnahaga äritsemine silmakirjalik ja ebaeetiline tunduda, võttis Objektiivi toimetaja Martin Vaher proua Pilvrega ühendust, et küsida selle tagamaade kohta.

Tere! Olen Martin Vaher, Objektiivi toimetaja, ning kirjutan parajasti artiklit ka Teie poolt esitatud karusloomafarmide keelustamise eelnõust. Sellega seoses tekkis mul aga paar küsimust, mille osas Te mind loodetavasti aidata saate, kuna need puudutavad konkreetselt just Teie isikut.

Nimelt on internetis levimas üks kuvatõmmis Facebook'i portaalist Ostan ja Müün, millest nähtub, et Te müüsite selle portaali kaudu oma "väikest elegantset musta uut tšintšilja kasukat" 600€ eest. Arusaadavalt tundub selline äritsemine paljudele antud eelnõu esitamise kontekstis kahepalgelise ja silmakirjalikuna, mistõttu küsiksingi Teilt hea meelega selle müügiotsuse tagamaade ja põhjenduste kohta.

Samuti on mul küsimus ühe teise pildi kohta, mida Te ise oma Facebooki kontol jaganud olete ning millel Te seisate karusloomafarmis puuris oleva rebase kõrval… nimelt tekkis meil toimetuses küsimus, et kas see kasukas, mida te sellel pildil kannate, on juhuslikult karusnahkne?

Tere! Pirita Taaskasutab portaalis olen ikka seismajäänud riideid vm müünud. Eelmisel aastal panin müüki kunagi Türgist ostetud, kapis seisnud kasuka. Puuri ees seisan kunstnahast kasukas. Eelnõu, mida menetleme, ei puuduta muide karusnaha, sh kasukate müüki ega kandmist. Aga ma ei kanna karusnahka.

Küsiksin siis täpsustava küsimusena, et miks Te ostsite Türgist tšintšiljanahkse kasuka, kui Te seisate oma eelnõuga vastu karusloomade (sealhulgas ka tšintšiljade) julmale kohtlemisele karusloomafarmides? Kas te ei näe siin eetilist vastuolu ühest küljest karusloomafarmide keelustamise püüdluse ent teisalt nende oma ostukäitumisega toetamise vahel? Tõsiasi on ju see, et ostes karusnahkseid tooteid annate omapoolse toetuse karusloomafarmide tegevusele.

Kasukas on ostetud oluliselt varem kui alustasin karusnahafarmide keelustamise eelnõuga tegelemist Riigikogus aastal 2017 esimest korda. Eelnõu tekkis ikkagi loomakaitseorganisatsioonide lobitöö tulemusena. Tunnistan, et ma polnud enne poliitikasse tulekut eriti kursis karusloomafarmide temaatikaga, aga olen ennast sellega kurssi viinud tänu loomakaitsjatele. Ma pole ka vegan, igaks juhuks mainin, aga see ei takista mul karusloomafarmide keelustamise eelnõu menetlemise eestvedamist, loomakaitsjate huvide esindamist. Mul on elu jooksul kindlasti veel olnud karusnahkseid mütse ja kraesid, aga inimene õpib ja areneb kogu aeg ja soovitan seda teistelegi, kes pole karusnahakasvatuste temaatikaga varem kokku puutunud.

Tänan selgitamast!