Foto: bigstockphoto.com

Soome regionaalministri Sirpa Paatero määratud töögrupp alustas avaliku nõukoja koostatud ettepanekute põhjal vihakõne täiendava piiramise läbivaatamist, mis hõlmaks endas ka rangemaid karistusi. Vihakõne piiramise eesmärk on ettepanekute kohaselt elavdada arutelukultuuri, vahendab ERR.

Nõukoda esitas aruande, mille eesmärk on riigis vihakõne likvideerida.  Aruandes on 25 soovitust. Regionaalministeeriumis koostati töögrupp soovituste võimalikuks rakendamiseks. Soovituste hulgas on usaldusväärse organisatsiooni loomine, mis annaks teada vihakõnest. Samuti soovitati luua internetitrollide vastane tegevus ehk "trollivastane armee".

Vihakõne piiramise eesmärk on ettepanekute kohaselt elavdada arutelukultuuri. Aruanne soovitas kaasata vihakõne piiramiseks ka riigi küberturvalisuse ameti.

Aruande koostajad leiavad, et entusiasm vihakõne teostamise vastu kaob, kui internetiplatvormid täidetakse konstruktiivsete arvamustega.

Aruandes soovitati ühiseid, kaalutletud ja läbipaistvaid reegleid, et platvormidel toimuv arutelu põhineks inimõigustel. Soome seaduste järgi tegutsevad veebiplatvormide moderaatorid peavad avaldatud sisu eest õiguslikult vastutama, nagu seda teevad praegu ajalehtede peatoimetajad. 

Ühtlasi soovivad aruande koostajad, et politsei ja kohtud saaksid rohkem volitusi. Siis oleks politseil juhtumite uurimiseks suurem tegutsemisvabadus ja karistamisprotsessid kiireneksid.

Lõpparuandes soovitatakse ka rangemaid karistusi. Näiteks võiks olla üheks karistusmeetmeks ühiskondlikult kasulik töö.

Samuti tuleb täpsemalt määratleda, mis on vihakõne. Aruande koostajad soovivad, et soole, rahvusele või vähemusgrupile suunatud vihakõne oleks alus karistamiseks.

Aruande koostajad leiavad samuti, et poliitikud peavad andma eeskuju ja vältima vihakõnet, mis oleks ühtlasi tingimus valimistel kandideerimiseks.

Toimetas Martin Vaher