Uuringuettevõtte Grand View Research andmetel oli 2021. aastal Ameerika Ühendriikide "sugu kinnitava ravi" ja sellega kaasnevate teenuste turg 1,9 miljardit dollarit ning ennustatakse, et see kasvab 2030. aastani aastas 11 protsenti.
"Sugulise ebaoleku juhtumite arv suureneb ja kuna üha rohkem inimesi otsustab sugu kinnitava kirurgilise sekkumise kasuks, siis osutab see uuringus käsitletud aja jooksul (kuni 2030. aastani) soomuutmise sektori jätkuvale kasvule," kirjutatakse uuringus.
California osariigi suurlinnas Los Angeleses asuva Cedars-Sinai Meditsiinikeskuse andmetel ilmnevad esimesed soosegaduse märgid 78 protsendil ennaks meheks pidavatel naissoost inimestel juba seitsmeaastaselt.
Grand View ennustab, et "sugu kinnitavaid operatsioone" tehakse lähimatel aastatel "üha suuremas mahus", mille põhjuseks tuuakse, et haiglad saavad peale Covidi aega pakkuda lisateenuseid. Samuti aitab soomuutmise tööstuse kasvule kaasa telemeditsiin ehk ilmavõrgu vahendusel antavad konsultatsioonid. Uuringuettevõte ennustab, et aastaks 2030 on "soo muutmise" tööstuse maht Ameerika Ühendriikides viis miljardit dollarit.
Mõned Ameerika Ühendriikide tervisekindlustust pakkuvad ettevõtted – näiteks Unicare ja Aetna – katavad teatud soo muutmise operatsioonide maksumuse, nagu emaka ja munasarjade eemaldamine, kuid eriti hästi mõjub soomuutmise tööstusele riigipoolne toetus, kuna riiklik tervisekindlustus Medicare katab suurema osa vajalikust "ravist".
Uudisteportaali Daily Wire ajakirjanik Matt Walsh avalikustas hiljuti USA raviasutuste tippu kuuluva Vanderbilti Ülikooli Meditsiinikeskuse (Vanderbilt University Medical Center) arsti kõne, milles viimane rõhutas, kui suurt raha soomuutmise operatsioonid sisse toovad. "Rindade ümber tegemise" kirurgia, mida tehakse ka lastele, toob sisse kuni 40 000 dollarit ja "naise tagumikust mehe oma tegemise" operatsioon võib maksta kuni 100 000 dollarit. Samas videoülesvõttes kurtis teine Vanderbilti arst, et meditsiinitöötajate usupõhine vastuseis sootüsistamisele on "probleem" ja leidis, et arstid, kes keelduvad inimeste sootüsistamisest, peavad selle eest "vastutama".
Vabariiklastest seaduseandjad nimetavad laste "soo ravi" nende peal eksperimenteerimiseks, samas kui demokraadid laiendavad laste soo muutmise võimalusi. Näiteks allkirjastas California demokraadist kuberner Gavin Newsom hiljuti seaduse, mis kohustab meditsiiniasutusi väljastpoolt osariiki pärit laste sugu muutma. "Californias me usume võrdsusesse ja üksteise eripärade heaks kiitmisesse. Me usume, et kedagi ei tohi süüdi mõista ega taga kiusata neile vajaliku ravi – sealhulgas ka sugu kinnitav ravi – pärast," selgitas Newsom sootüsistamise seadust.
Daily Wire tuvastas uurimistegevuse käigus, et vähemalt 47 Ameerika Ühendriikide laste sookliinikut ei piirdu ainult tüdrukutest poiste ja vastupidi "tegemisega", vaid "aitavad" ka "suguliselt loomingulisi, suguliselt mitmekesiseid ja suguliselt mittekohastuvaid" lapsi. Mõnes raviasutuses "ravitakse" juba kahe- ja kolmeaastaste laste sugu.
Uuringud osutavad, et vähemalt 90 protsendil juhtudest osutub laste ja noorte "soosegadus" vaimseks häireks, mis täiskasvanuks saades inimesele enam probleeme ei põhjusta.
Grand View uuring näitab samuti, et 2021. aastal Ameerika Ühendriikides sooritatud sootüsistamistest ümmarguselt kaks kolmandikku sooritati naissoost- ja üks kolmandik meessoost inimeste peal.
Joe Biden allkirjastas juuni keskel korralduse, mis kohustab osariike muutma laste sugu. Sama korraldusega tehti USA riigidepartemangule ja saatkondadele kohustuseks soo muutmise revolutsiooni eksportimine võimalikult paljudesse maailma riikidesse.
Toimetas Karol Kallas