Michael Gravesi projekteeritud ja 1982. aastal valminud Portland Building Foto: Wikipedia commons

USA Oregoni osariigi Portlandi linnas asub postmodernistliku arhitektuuri üks silmapaistvamaid monumente, 1982. aastal valminud Portland Building. Tormiliselt areneval progressiivsel ajastul on siiski selgunud, et munitsipaalametkondi majutav hoone on valesti projekteeritud: meeste WC-des on pissuaarid.

Ameerika ühendriikide Oregoni osariigi kõige suurem linn korraldas 1979. aastal arhitektuurikonkursi uue munistipaalbüroohoone ehitamiseks. Konkursi võitis postmodernistlikku stiili viljelev arhitekt Michael Graves. Kakskümmend üheksa miljonit dollarit maksma läinud Portland Buildingust sai hoobilt uusimat arhitektuuri defineeriv monument.

Portland Buildingu näol on tegemist esimese ja tänini ühe olulisema postmodernistliku arhitektuuri näitega. See hoone on koos Thamesi kaldapealsel asuva, Terry Farrelli poolt projekteeritud ning 1994. aastal valminud MI6 peakorteriga viidatud arhitektuuristiili defineerivaid ehitisi.

Ühendkuningriigi Välisluureteenistuse MI6 peakorter Allikas: Wikipedia

Graves on Portland Buildngut üritanud lahti seletada järgmiselt: "tegemist on sümboolse žestiga, üritusega taastada modernistliku homogeensuse ajal kaduma läinud arhitektuurikeel ja väärtused."

USA Oregoni osariigi kõige suurema linna Portlandi linnavalitsus otsustas aga hiljuti, et linna suurim munitsipaalhoone vajab kaasajastamist. Portland Buildingu renoveerimiseks eraldati linnakassast kakssada miljonit dollarit ja tööde käigus ehitatakse suur osa hoone meeste tualettidest sooneutraalseks, vahendab kohalik telejaam KGW8.

KGW8 andmetel tulevad hoone esimesele, kolmandale ja viimasele, viieteistkümnendale korrusele suured, paljude latriinidega tualettruumid, mida naised ja mehed hakkavad koos kasutama.

Teistele korrustele jäävad küll eraldi meeste ja naiste WC-d, kuid igale korrusele ehitatakse ka üks meeste ja naiste jaoks ühine tualettruum.

Ühtekokku tuleb hoonesse 42 ühis-WC-d ja 104 soospetsiifilist väljakäiku.

Sugu ja sellega seotud tualettruumid on oluliseks probleemiks trans- ja voolava sooga inimeste jaoks. Õigemini, probleemiks on osutunud naiste WC-des käivad habemega ja karvased naised.

Demokraatliku linnavalitsuse haldusjuht Tom Rinehart põhjendas sooneutraalseid väljakäike linnavalitsuse töötajatele järgmiselt: "Ma olen veendunud, et see on õige viis kuidas saavutada tööandjana edu, kuidas eemaldada meie kogukonnast ülearused barjäärid ja juhtida linna viisil, mis peegeldab meie ühiseid väärtuseid."

Teises töötajatele saadetud kirjas selgitas Rinehart, et kõik meeste tualetid muudetakse sooneutraalseks: "Meil saavad olema edaspidigi meeste ja naiste soopõhised paljude latriinidega tualettruumid kõigi nende töötajate jaoks, kes soovivad selliseid kasutada. Linn kujundab meeste tualetid ümber sooneutraalseteks, mis tähendab, et mitte üheski sellises WC-s ei ole enam pissuaare."

Portland Building lisati 2011. aastal USA arhitektuurimälestiste nimekirja.

Sooneutraalseid väljakäike on üritatud juurutada Ühendkuningriigi sõjaväes ja haridusasutustes, mis on lõppenud kohati sellega, et tüdrukud ei taha enam koolis käia.