Miljardärist "heategija" George Soros saatis Finacial Times'ile kirja, milles nõuab tegevjuhi Mark Zuckerbergi ja tema õe, peadirektor Sheryl Sandbergi, Facebooki tegevusest kiiremas korras eemaldamist. Lisaks nõuab "heategija", et sotsiaalvõrk lõpetaks poliitiliste reklaamide edastamise.
Kirjas väidab Soros, et Zuckerberg "paistab olevat teinud Donald Trumpiga mingi mõlemile kasuliku tehingu, mis aitab viimasel võita 2020. aasta presidendivalimised". Samas Soros ei tõestanud oma väidet mitte millegagi, kirjutab Business Insider.
Sorose sõnul peaks Facebook "olema ettevaatlik ja mitte avaldama" poliitilisi reklaame, kuigi "see on ebatõenäoline, et Facebook seda teeb."
Facebooki on kritiseeritud, et see ei kontrolli poliitreklaamide sisu tõepärasust, mis väidetavalt lubab poliitikutel levitada väärinformatsiooni. Facebook väidab vastu, et nende reeglid kaitsevad sõnavabadust ja poliitreklaamid on nende reklaamimahust ainult tühine osa.
Facebooki kõneisik kommenteeris Sorose kirja: "Kuigi me austame hr Sorose õigust oma arvamusi avaldada, pole tal siinkohal õigus. Väide, et me teeme koostööd mõne poliitiku või parteiga on meie väärtuste vastu ja pole kooskõlas faktidega."
Zuckerberg on kirjutanud ühes Financial Timesi arvamusloos: "Minu arvates ei peaks eraettevõtted, kui need puutuvad kokku demokraatia põhiväärtustega, langetama üksi nii palju otsuseid", viidates, et valitsus peaks selliste ettevõtete tegevust rohkem reguleerima.
"Heategija" sõnul peaks Zuckerberg aga "lõpetama faktide väänamise, paludes suuremat valitsuse regulatsiooni" ja et Facebook "ei pea ootama valitsuse kehtestatud reegleid" lõpetamaks poliitreklaamide näitamise.
Facebooki kõneisiku sõnul teeb ettevõte "ennenägematuid investeeringuid, et hoida platvorm turvaline, võitleb välisjõudude sekkumisega valimistesse üle maailma ja sõdib väärinfoga."
"Heategijale" paistab Facebook tõsiselt saba peale astunud olevat, sest samade väidete ja nõudmistega esines ta näiteks tänavu Maailma majandusfoorumi tippkohtumisel Davosis ning kirjutas 31. jaanuaril New York Timesile samal teemal arvamusloo.
Samas pole ka Zuckerberg ja Sandberg istunud käed rüpes. Soros kritiseeris Facebooki maailma juhtivtegelaste ees juba 2018. aastal. Peale seda palkas Facebook kiiresti suhtekorraldusfirma, kes omakorda lasi ajakirjanikel uurida kuidas Sorose rahaga on tekitatud hulk Facebooki vastaseid MTÜ-sid.
Toimetas Karol Kallas