George Soros Davoses kõnet pidamas 23.01.2020. Foto: Scanpix

George Soros süüdistab Facebooki, et see aitab Donald Trumpi 2020. aastal Ameerika Ühendriikide presidendi ametisse tagasi valida.

Sellise väitega esines 89-aastane Soros 23. jaanuaril maailma rikaste ja vägevate väljasõidul Šveitsi mägikuurorti Davosesse. Ta süüdistas sotsiaalmeediaettevõtet selles, et see teeb tasuks kaitse eest Trumpi tagasivalimise kampaania heaks tööd, vahendab Fox News.

"Facebook tegutseb Trumpi tagasivalimise heaks ja Trump kaitseb Facebooki," rääkis Ungari päritolu ideoloog. "See valmistab mulle 2020. aasta [valimis-] tulemuste osas suurt muret."

Facebooki pressiesindaja sõnul on see "väga vale arusaamine".

9. jaanuaril teatas Facebook, et ta lubab oma platvormil jätkata poliitiliste reklaamide levitamist ja ei valva selle üle, kas nende sõnum ka tõele vastab.

"Lõppeks me arvame, et see ei ole eraettevõtete asi otsustada poliitreklaamide üle," rääkis FB tootehalduse direktor Rob Leathern toona.

"Kuna selle kohta pole olemas täpsemaid regulatsioone, saavad Facebook ja teised ettevõtted läheneda küsimusele oma äranägemise järele. Meie lähenemine on selline, et inimesed peavad saama teada, mida neil inimestel, kes neid juhtida soovivad, on öelda. Seda viimase pisiasjani ja mida nad räägivad, selle sõnumi tõelevastavuse ning sisu üle tuleb arutelda avalikkuses," lisas Leathern.

Soros pidas oma kõne endale kuuluva MTÜ-tööstuse ühe alustala Avatud Ühiskonna Sihtasutuse (Open Society Foundation) korraldatud õhtusöögil. Kõnes nahutas vasakideoloog ka mitmeid riigijuhte, sealhulgas Trumpi, Hiina Xi Jinpingi, India Narenda Modit, Brasiilia Jair Bolsonarot ja Ungari Viktor Orbáni.

Soros nimetas Jinpingi "diktaatoriks" ja Trumpi "lurjuseks ning nartsissistiks", kes tahab, et maailm pöörleks tema ümber.

Samas olid tal ainult soojad sõnad Rootsi kliimaneiu Greta Thunbergi ja teiste kliimaaktivistide suhtes, et need teevad kliimateemade avalikkuses teadvustamiseks head tööd.

Kõigele lisaks lubas Soros luua uue ülikoolide keti ja panustada selle tarbeks üks miljard dollarit. Ketiülikoolide keskmes saavad olema Ameerika Ühendriikide suurlinnas New Yorkis asuv Bard College ja Sorosele endale kuuluv Kesk Euroopa Ülikool.

Toimetas Karol Kallas