
Ühendkuningriigis arreteeriti 74-aastane briti naine Rose Docherty, kellele esitati koheselt ka süüdistus riigi "abordipuhvri seaduse" alusel. Episood leidis aset kõigest mõned päevad pärast seda kui USA asepresident J. D. Vance kritiseeris Ühendkuningriiki totalitaarse seaduse jõustamise eest.
Rose Docherty'd filmiti kui vanaproua seisis vaikides Šotimaal Glasgow's asuva Queen Elizabethi Ülikooli haigla ees, hoides käes silti, millel oli tekst: „Sundus on kuritegu… olen siin selleks, et teiega rääkida üksnes kui te ise seda soovite".
Videomaterjal näitas, kuidas ametnikud süüdistasid vanaprouat, et ta „viib läbi vaikivat valvet", mis on kuritegu vastavalt Briti "turvalise juurdepääsu tsoonide" seadusele, mis jõustus 2024. aasta septembris. Seadus kehtestab Šotimaal kõikide abordikeskuste ümber 200-meetrised „puhvertsoonid" ning keelab käitumise, mille puhul peetakse tõenäoliseks, et sellega üritatakse „mõjutada kellegi otsust kasutada aborditeenuseid või takistada kedagi aborditeenuste kasutamisel (või) ahistada või häirida kedagi, kes üritab aborditeenuseid kasutada".
Kolmapäeval teatas BBC, et Docherty on nüüdseks vahistatud ja teda süüdistatakse uue seaduse rikkumises.
„Kuninganna Elizabethi haigla ees toimunud protestid on olnud täiesti häbiväärsed ja ma olen Šotimaa politseile tänulik, et korrakaitseorganid nii efektiivselt tegutsesid" teatas Šoti Roheliste parlamendisaadik Gillian Mackay, kes on üks seaduse autoritest.
„Seesugusel hirmutamisel ei ole mingisugust kohta kaasaegsel ja progressiivsel Šotimaal, kus igaüks väärib juurdepääsu tervishoiuteenustele ilma ahistamiseta."
Vanaproua Docherty vahistamine leidis aset vaid mõned päevad pärast seda, kui USA asepresident J. D. Vance mõistis hukka, et Briti valitsus vahistas 2022. aastal abordivastase aktivisti Adam Smith-Connori, kes oli sarnase "puhvriseaduse" alusel vaikselt abordirajatise ees palvetanud.
Toimetas Adrian Bachmann