Eesti riigikassast 95 miljonit eurot röövinud alkoholipoliitika arhitekt Jevgeni Ossinovski andmas riigikogu liikme vannet 4. aprillil 2019, Tallinnas. Foto: Scanpix

Neljapäeval esitletud Rahandusministeeriumi kevadise majandusprognoosi kohaselt ostsid eestlased ligi veerandi alkoholist Lätist, mistõttu jääb Eestil aktsiiside ja käibemaksuna saamata umbes 95 miljonit eurot, vahendab Delfi Ärileht.

Endise reformierakondlasest peaministri Taavi Rõivase valitsuse ajal toonase sotsist tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski ettepanekul kehtestatud alkoholipoliitika tõttu lahvatanud piirikaubanduse tulemusena ostsid rahandusministeeriumi teate kohaselt eestlased ligi veerandi alkoholist Lätist, mistõttu jäi Eesti riigikassasse laekumata ligi 95 miljonit eurot, sellest 70 miljonit aktsiiside ja 24,4 miljonit käibemaksuna. Lisaks Lätti rändavale maksudele on kahanenud ka riigi tulu soomlaste vähenenud nn alkoturismi tõttu. 

Kuigi Rahandusministeeriumi hinnangul on alkoholipoliitikast tingitud piirikaubanduse kasv Läti suunal küll peatumas, kasvab see nüüd aga hoopis sigarettide toel, kuna tubakaaktsiisi jõuline tõstmine nii sel kui järgmisel aastal põhjustab ilmselt suitsupakkide suuremat kokkuostmist lõunanaabrite juurest.

Võrdluseks kaotab Eesti riik nurjunud alkoholipoliitika tõttu peaaegu sama suure summa, millega oleks võimalik tõsta kaitsekulutusi 2,5 protsendini SKP-st (113 miljonit eurot) ning täpselt sama suure summa, kui läheks tarvis teaduse ja arendustegevuse riikliku rahastuse suurendamiseks 1 protsendini SKP-st.

Mullu nentis aga Ossninovski veel rahulolevalt, et “õiged otsused on tehtud ning jääme ootama selle positiivseid tulemusi”.

Toimetas Martin Vaher