Juhan Kivirähk. Foto: Scanpix

Uuringufirma Turu-uuringute AS uuringujuht Juhan Kivirähk kirjutab ERRi portaalis Eesti erakonnamaastikku analüüsides, et sotsiaaldemokraatide (SDE) toetus on suurim kuni 24-aastaste noorte seas, kes ei taha painutada end elama EKRE reeglite järgi, ning et sotse toetavad keskmisest enam ka kõrgema haridustasemega valijad, "kes tajuvad selgemalt EKRE-st vabale ühiskonnale kiirguvat ohtu".

Sotsioloogi arvates liigub Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ehk EKRE praegu n-ö Poola kursil, ähvardades kinni panna nende kunstimaitsega mittesobivaid teatreid. (See ei vasta tõele, EKRE on väljendanud vaid seisukohta, et riiklikult ei peaks rahastama ettevõtmisi, mis ei aita kaasa rahvuskultuuri arengule ega sünnita uut kvaliteeti.)

"Mina olen küll Eesti inimeste vabadusearmastusest ja sallivusest nii heal arvamusel, et pidada EKRE praegust toetust maksimumilähedaseks," märgib Kivirähk.

Tema hinnangul tugevdab sotsiaaldemokraatide otsustav vastandumine EKRE-le liberaalsete valijate toetust SDE-le, ja seda eriti olukorras, kus Reformierakonna "liberaalid" flirdivad avalikult mõttega poliitilise koostöö võimalikkusest EKRE-ga.

Vabaerakonnast arvab Kivirähk, et poliitilise kultuuri uuendamise teema kahjuks ei kõneta valijaid, kuigi just sellest tuleks poliitika Augeiase tallide puhtaksrookimist alustada.

Viimastel andmetel toetab Keskerakonda 29 protsenti küsitletuist, Reformierakonda 24 protsenti, EKRE-t 12 protsenti, SDE-d 11 protsenti, IRL-i kaheksa protsenti ja Vabaerakonda kolm protsenti. Tegemist on praegu riigikogus esindatud erakondadega.

Loe lähemalt siit.