Foto: Scanpix

2012. aastal moodustasid eutanaasia, arstide poolt kaasa aidatud enesetapud ja rahustisurmad 14 protsenti kõikidest Hollandi surmadest. Tänaseks on see näitaja pidurdamatult kasvanud.

Hollandis on eutanaasia kasutusel 2002. aastast. Sellest ajast on Euroopa ühe liberaalseima ühiskonna arstid läbinud sünge tee. Täna jõuab nende kaasabil surma veerand kõikidest siit ilmast lahkujatest, väidab LifeSiteNews, viidates National Review'le.

Eutanaasiapatsiendid ei ole enam pelgalt ravimatult haiged inimesed. Oma elu soovivadl õpetada ka lihtsalt krooniliselt haiged, erivajadusega inimesed ja eakad. Samuti dementsed ja psüühiliste haigustega inimesed. Ette on tulnud isegi lapsetappe, kui vastsündinud kannavad ilmale tulles mõnda ravimatut haigust.

Enneaegse surma on valinud ka terved inimesed. Näiteks vanapaarid, kartes lesepõlve, on valinud kaasa aidatud kaksiksurma.

2015. aasta statistika väidab, et 431 arstide kaasabil surmatud inimest ei avaldanud ise kordagi soovi oma elu enneaegselt lõpetada. Inglise keeles on selle kohta isegi eraldi termin – "termination without request or consent".

Seaduse järgi on selline inimese enda loata surmale kaasa aitamine mõrv. Sellest hoolimata ei suuda seadused Hollandi eutanaasiakliinikutes toimuvat ohjata. Küll on seaduse järgi lubatud doonorluse korras eutanaasiapatsientidelt organite eemaldamine ja siirdamine teistele inimestele. Seda sealsed arstid ka pühendunult praktiseerivad.

Toimetas: Lennart Käämer