Šveitsi keskkonnaminister Simonetta Sommaruga soovitab inimestel energia säästmiseks üheskoos duši all käia. Foto: Scanpix

Šveitsi endine president ja praegune sotsist keskkonnaminister Simonetta Sommaruga (62) on sattunud kriitika alla soovituse pärast energia säästmiseks üheskoos duši all käia. Ta ise usub aga, et tema soovitus võeti üldiselt hästi vastu.

Šveitsi keskkonnaminister Simonetta Sommaruga soovitas inimestele, et nad "lülitaksid välja oma arvuti, kui nad seda ei kasuta või lülitaksid välja tuled või käiksid koos duši all". Need soovitused on osa tema meetmetest, kuidas vähendada energia tarbimist 15 protsenti, vahendab The Epoch Times.

Tekkinud kriitika tõttu selgitas Sommaruga täpsustavalt, et tema soovitus koos duši all käimise kohta oli mõeldud noortele inimestele. "Pärast teatud vanust ei ole koos duši all käimine enam kõigi jaoks sobilik," selgitas ta. Samas on ta endiselt veendunud, et tema soovitus võeti üldiselt hästi vastu.

Ametivõimud Šveitsis, mis impordib 75 protsenti oma gaasist Saksamaalt, ütlesid augustis, et nende eesmärgiks on vähendada energiatarbimist 15 protsenti alates käesoleva aasta oktoobrist kuni järgmise aasta märtsi lõpuni, võrreldes viimase viie aasta keskmise tarbimisega.

Sel kuul käivitati ka kampaania "Energia on piiratud. Ärgem raisakem seda", mis kutsus inimesi üles energiapuuduse vältimiseks saabuva talve eel kasutama vähem vett, lülitama välja elektriseadmeid ja tulesid, kui need pole kasutuses ning langetama küttetemperatuuri.

Kui olukord aga ei parane ning esineb veelgi energia puudujääke, siis võib Šveitsi Föderaalnõukogu rakendada "tarbimise piiranguid, keelde ja kvoodisüsteeme".

Keskkonnaministri soovitusi kritiseeris tugevalt näiteks naisteajakirja Femina toimetaja Géraldine Savary, kelle arvates üritab Šveitsi valitsus "hallata meie eraelu kõige pisemate üksikasjadeni välja".

Ta lisas naljatades, et Šveitsi kodanikud peaksid ärkama üles linnulaulu peale, kuna nad on oma äratuskellad välja lülitanud ning sööma hommikust pimedas köögis enne kui nad käsikäes tööle jalutavad, kuna on jätnud auto, motorolleri ja elektriratta garaaži.

Kuigi Šveits on üks maailma rikkamatest riikidest, on see energia tootmise poolest üks vähem isemajandavaid, kuna nende siseriiklik energiatootmine katab kõigest 25 protsenti nende riiklikust vajadusest. Samuti puuduvad neil gaasihoidlad, mistõttu mõjutab neid ka Euroopast tuleva gaasi vähenemine.

Vene riiklik gaasifirma Gazprom teatas hiljuti, et lõpetab gaasitarned Nord Streami torujuhtme kaudu Saksamaale, kui nende vastaseid sanktsioone ei lõpetata. See mõjutaks aga otseselt ka Šveitsi gaasi importi Saksamaalt.

Toimetas Martin Vaher