Foto: Piqsels

Taani ja Argentiina kaitseministrid sõlmisid 26. märtsil Buenos Aireses kokkuleppe, mille kohaselt Argentiina ostab 300 miljoni dollari eest esimeselt 24 F-16 mitmeotstarbelist sõjalennukit.

2023. aasta augustis lubas Taani, et annetab Ukrainale 19 F-16 lennukit. Taani kavatseb soetada F-16 asemele esimese hooga 27 F-35 süsteemi ja täielikult uutele lennukitele minna üle 2025. aastaks. Samas F-35 tootja Lockheed Martin on jännis tehniliste probleemidega, mille tõttu on lennukite tarnimine seni viibinud, vahendab Bloomberg

2023. aasta suve seisuga oli Taanil 43 F-16 lennukit, millest 30 olid lennukorras ja peaminister Mette Frederiksen lubas esimesed kuus lennukit anda Ukrainale üle möödunud aastavahetuseks. Esimesed lennukid peaksid Ukrainasse jõudma siiski alles eeloleval suvel.

Kui Taani müüb Argentiinale 24 lennukit, tähendab see, et riik peab 30 töötava lennuki kõrval korda tegema lisaks ülejäänud kolmteist F-16 süsteemi. F-16 "süsteemide süsteemi" peetakse üldiselt suhteliselt kapriisseks ehk see nõuab tihti ja suures mahus hooldamist, mis tähendab pikki ning hästi toimivaid tarneahelaid ja eriti puhtaid lennuvälju. Lisaks töötavad F-16 relvad ainult USA tootjate laskemoonaga. 

Venemaa propaganda tõlgendab Argentiina lennukiostu viitena, et Taani loobus Ukraina toetamisest F-16 lennukitega.

Toimetas Karol Kallas