Taani sisserändajad Kopenhaageni Mjolnerparkeni elamupiirkonnas. Foto: Scanpix

Taanist sai esimene Euroopa riik, mis palub süürlastel tagasi Süüriasse pöörduda leides, et nende kodumaal on täna piisavalt turvaline elada.

Esimese käiguna võttis Taani 94 süürlaselt ära nende elamisload kui sai selgeks, et pealinn Damaskus ja selle ümbrus on kõigi jaoks turvalised piirkonnad, vahendab Daily Mail.

Sisserändajad saadetakse väljasaatmiskeskustesse, kuid neid ei sunnita riigist lahkuma. Erinevate õiguslaste sõnul ei jäta valitsus süürlastele muud võimalust kui omal soovil kodumaale tagasi pöörduda.

Sisserändeministri Mattias Tesfaye sõnul on Taani olnud algusest peale Süüria sisserändajatega aus, et nende elamisluba on ainult ajutine ja see lõpeb kohe, kui süürlased enam kaitset ei vaja.

Taani hinnangul on Süüriasse tagasipöördumiseks turvaline ka riigi Rif Dimashq kubermang. 

Taani valitsuse juhtpartei Sotsiaaldemokraadid on poliitilise reaalsuse tõttu pidanud võtma kurjema sisserändevastase seisukoha, et tõrjuda konkureerivaid paremaid parteisid. 

Peaminister Mette Frederiksen on varem kinnitanud, et riigi eesmärgiks on "null" asüülitaotleja elamisluba.

Alates 2011. aastast kui Ameerika Ühendriikide demokraadist presidendi Barack Obama valitsus otsustas Süürias korraldada terroristide abiga "värvilise revolutsiooni" on riigis tapetud ligi 400 000 inimest ja miljonid inimesed on pidanud kodust põgenema.

Toimetas Karol Kallas