Schwedti rafineerimistehas Saksamaal. Foto: Scanpix

Poola ja Saksamaa vahel käivad intensiivsed läbirääkimised, mille teemaks on nafta tarnimine Saksamaale Poola sadamate ning torujuhtmete kaudu.

Sündimas on uus Poola ja Saksamaa vaheline energiakandjate tarnimise leping, mille toel saab Saksamaa ühineda Venemaa vastaste naftasanktsioonidega, vahendab uudisteportaal ReMix.

Peale teisipäevast (26.04) kohtumist Saksamaa kliima ja energiaministri Robert Habeckiga teatas Poola kliima ja keskkonnaminister Anna Moskwa, et "mõne järgneva päeva jooksul analüüsime me ühiseid mehhanisme ja -pingutusi energiapoliitika de-russifitseerimiseks (Venemaast vabastamiseks)". Moskwa osutas kui tähtis on Poola jaoks, et terve Euroopa kehtestaks kõigi Venemaa toorainete Euroopa Liidu impordile täielikud sanktsioonid. 

Habeck tõdes, et Venemaa energiakandjate impordist loobumine on võimalik. Ta juhtis samuti tähelepanu, et viimaste nädalate jooksul on Saksamaa märkimisväärselt vähendanud oma sõltuvust Venemaa naftast. Ta teatas samuti, et kui Venemaa naftatarned katkevad, on riik valmis käiku laskma oma naftareservid.

Družba torujuhe Kaart: researchgate.net

Vaatlejad osutavad, et kui lõpeb Družba torujuhtme kaudu Venemaa nafta tarnimine Saksamaale, siis tuleb, vähemalt mõneks ajaks sulgeda Saksamaa Spergau ja Schwedti rafineerimistehased. Samas probleemile on olemas lahendus.  

Nimelt on Poola Pommeri torujuhtme aastane läbilaskevõimsus 30 miljonit tonni. See on maht, millest piisab nii Poola kui Saksamaa jaoks ja see on Kesk-Poolas asuvas Płockis ühendatud Družba torujuhtmega.

Poola-Saksamaa vahelise kokkuleppe alusel hakatakse Saksamaa naftat tankeritega tarnima Poola Gdański sadamasse, kust see Pommeri torujuhtme kaudu jõuab Saksamaale.

Vaatlejad toovad üheks põhjuseks, miks Venemaa peatas gaasitarned Poolale, just Venemaa poolse soovi karistada Poolat viidatud naftatarnekava eest.     

Venemaa on lisaks ähvardanud Saksamaad, et kui see peaks ühinema naftaembargoga, peatatakse ka gaasitarned Saksamaale. 

Toimetas Karol Kallas