Foto: Bigstockphoto.com

Sajad Hollandi kristlike koguduste juhid kirjutasid alla Nashville’i Memorandumile (ingl k Nashville Statement), mis määratleb abielu rangelt ühe mehe ja ühe naise vahelise liiduna. Euroopa üks liberaalsemaid ühiskondi vastas isiklike rünnakute, meedia turmtule ja reaalsete tapmisähvardustega.

Nashville’i Memorandum on 2017. aasta augustis avaldatud rahvusvaheline dokument, mille koostasid Ameerika Ühendriikide kristlikute kirikute juhid. LifeSiteNews’i andmetel on Ühendriikides dokumendile alla kirjutanud sajad tuhanded inimesed.

Nüüd liitusid sellega Hollandi kristlased: kokku üle 250 reformeeritud pastori ja kirikutöölise ning teiste kristlike konfessioonide liikmed. Teiste seas paljuski liberaliseerunud Hollandi Protestantliku Kiriku nii tegevteenistuses kui emeratuuris olevad vaimulikud.

Ühiskonna vastus oli tormiline. Lakkamatute meediarünnakute kõrval tehti allakirjutanutele reaalseid tapsmisähvardusi. Mõned kongregatsioonid heiskasid vikerkaarelipud ja nende vaimulikud nimetasid avaldust “ühepoolseks, suletuks ja vastutustundetuks”.

Kui päevaleht Reformed Daily avaldas, et allakirjutanute seas olid ka kohaliku Reformierakonna liider ja valitsuse liige Kees van der Staaij ning senaator Diederik van Dijk, andis see meediale uut püssirohtu.

Hollandi LGBT aktivistid nimetasid dokumenti “vihkavaks”. Riigiprokuratuur uurib hetkel, kas see on vastuolus Hollandi seadustega. LGBT õiguste eest võitlev ooperilaulja Francis van Broekhuizen esitas politseisse suisa kaebuse, nimetades memorandumit “üleskutseks diskrimineerida LGBT inimesi”.

Ühiskonna, poliitikute ja meedia hüsteeeriline reaktsioon 2000 aastat toiminud abieluliste põhitõdede osas ilmestab hästi kui kaugele on Holland oma kunagisest kristlikust kultuurist kaldunud.

Toimetas Lennart Käämer