Foto: Bigstockphoto

Endine teadusnõukoja juht viroloog Irja Lutsar leiab, et terved ja noored inimesed ennast Covid-19 vastu süstima ei pea. Teadusnõukoda, mida juhib molekulaarbioloog Toivo Maimets, arvab vastupidi.

Eesti Rahvusringhäälingu uudisteportaal avaldas 16. novembril terviseuudise, milles vahendatakse Lutsari seisukohta, et kuna Covidi vastu süstimine nakatumist ära ei hoia, siis noorte ja tervete inimeste jaoks on modRNA ainetega kaasnevad tüsistuste riskid suuremad kui võimalik kasu.  

Postimees avaldas 29. novembril omakorda uudise, milles vahendatakse Teadusnõukoja seisukohta, et Lutsari soovitused pole põhjendatud.

Maimets rääkis Postimehele, et vaktsineerima peaksid ennast jätkuvalt kõik, kuna see hoiab ära raske haigestumise. Võimalikke kaasnähte, millele Lutsar osutas, esineb tema sõnul väga harva.

Nii Lutsari kui Maimetsa puhul võib eeldada, et peamiselt räägitakse seniste süstidooside võimendamisest, mitte modRNA süstikuuriga alustamisest. 

Immunoprofülaktika ekspertkomisjon arvab, et üle 18-aastased inimesed peaksid järgmise süsti tegema siis, kui esimesest kahest süstist on AstraZeneca, Pfizer/BioNTechi (Comirnaty) ja Moderna ainete puhul möödunud kolm kuud ning Jansseni vaktsiini puhul kaks kuud.

2023. aasta jooksul üldiselt on soovinud ennast modRNA ainetega süstida vähesed inimesed. Süstihuviliste arv hakkas märgatavalt kasvama oktoobri alguses ehk tõusis mõnelt sajalt tuhandeni. 

Novembris soovis Eestis ennast Covidi vastu süstida nädalas viis kuni seitse tuhat inimest ja suuremas osas on tegemist inimestega, kes käisid kolmanda lisa- või tõhustusdoosi järel.

Tippajal, 2021. aasta kevadel, tehti Eestis nädalas Covidi süst ligi 70 000 inimesele.

Alates oktoobrist on nädalas paarkümmend kuni poolsada inimest teinud esimese, väidetavalt Covidi vastu aitava süsti.

Toimetas Karol Kallas