Vaidlushoos on Guy Verhofstadt (vasakul) ja Jean-Claude Juncker (keskel). Kuulab Martin Schulz (vasakul). Tegemist on debatiga inimeste vahel, kes aastal 2014 Euroopa Komisjoni presidendiks pürgisid. Foto: Yves Logghe, AP/Scanpix

Euroopa Parlamendi presidendiks pürgiv Guy Verhofstadt väitis Berliini veoautorünnaku kiiluvees, et vastuseks saab olla vaid "rohkem Euroopat."

12 inimelu nõudnud ja 48 kannatanule vigastusi tekitanud rünnak jõuluturule on Verhofstadti hinnangul tõestus Euroopa projekti taaskäivitamise vajalikkusest, kirjutab Daily Express.

"See oli rünnak Saksamaa pihta ja rünnak meie liberaalsete Euroopa väärtuste ja ideaalide pihta," ütles Verhofstadt.

"Ainus vastus terrorismile on rohkem Euroopat."

Kriitikud on rõhutanud, et peamisel kahtlusalusel tuneeslasel Anis Amril, kes oli Euroopa luureagentuuridele teada, lubati rännata kontrollimatult läbi mitme riigi – Saksamaa, Prantsusmaa ja Itaalia –, enne kui ta Milaanos maha lasti.

Seda seetõttu, et Schengeni lepe võimaldab Euroopas ilma passita ringi liikuda.

Verhofstadt on aga veendunud, et "terrorismiga ei saa võidelda riikide tasemel," sest "julgeoleku või varjupaigaküsimusi ja migratsioonipoliitikat ei saa enam lahendada riiklikul tasandil, vaid ainult Euroopa kontekstis."

Ta toonitas: "Euroopa on viis kaitsta Euroopat."

Verhofstadt on väljastanud tugevaid signaale oma ambitsioonide kohta tõusta Euroopa Parlamendi presidendiks. Väidetavalt on tema kandidatuuri toetanud Hollandi, Taani, Luksemburgi, Soome, Sloveenia ja Eesti peaministrid.

Verhofstadt on tuntud kui nn superriigi ehk Euroopa Ühendriikide tekitamise tuline eestkõneleja.