Teadusnõukoja juht Toivo Maimets. Foto: Wikimedia Commons

Valitsuse teadusnõukoja juht Toivo Maimets leiab, et koroonapassi kaotamine võtab inimestelt motivatsiooni minna vaktsineerima. Ühtlasi on ta arusaamal, et see on inimeste enda valik, et nad ei käi süstimas ega pääse seega kohvikusse ega teatrisse  riik ei rakendavat siinkohal sundi. Ta ei saa ka aru nendest, kes leiavad, et see on tohutu kiusamine.

"Miks osa inimesi ei saa kohvikusse ega teatrisse? Sest nad ei käi süstimas – see on enda valik. See ei ole riigi peale pandud sundus," rääkis Maimets Postimehele.

"850 000 inimest saab oma süstid ära teha ja mõned, kes ei saa süsti tehtud, ütlevad, et see on tohutu kiusamine. Mina ei saa neist aru. Ma ei saa aru! Terviseameti andmeil on inimesi, kel on vaktsineerimine vastunäidustatud, Eestis üle 200. Nende probleemi saab lahendada," lisas ta.

"Osa inimesi ei võta vähemalgi määral solidaarsest meditsiinisüsteemist osa. Vaktsineerimata inimesed võtavad haiglate ressursist 80 protsenti, aga tervisekindlustus on solidaarne. Ma saan aru poliitikast ja poliitikute tööst – valimised on ees ja dadadada – ja sellesse ma ei kavatse mitte üks tonks sekkuda, aga teadlasena ma ei saa sellest aru," ütles Maimets.

Maimets: praegu ei ole õige aeg koroonapassi kaotada

"Loomulikult ühel päeval saame siseriiklikult koroonapassidest lahti," usub Maimets. "Küsimus on, et kas teha prauh! uksed lahti. Täna jälle haiglakoormus kasvas. Täna on nakatumiste rekord ja selles situatsioonis, kus ainult 62 protsenti elanikkonnast on vaktsineeritud, ei ole õige koroonapassi kaotada."

"Valitsuse liikmeist keegi ei vaielnud vastu laste koroonapassi kaotamisele. Ainult keskerakondlased ütlevad, et seda on liiga vähe, et peame kõikidelt ära kaotama. Kõikidelt ärakaotamisel ei ole teadusega väga palju tegemist, sest ühel päeval nagunii kaotame need ära. Ainuke, mis on, on ajastus, millal on õige. Kui vaatame, kõik riigid, kes on leevendusi teinud, Ühendkuningriik, Rootsi, on nakatumise tipust ammu üle tulnud, kaks-kolm korda allapoole. Meil ei ole nakatumise kasvu tipp veel käes," põhjendas Maimets.

"Praegu on Eestis umbes 150 000 inimest, kes on immuunnaiivsed Covidi suhtes. Mina küll ei julgeks sellist asja vastutustundliku inimesena soovitada, et vaktsiinipassi nõue kaotada," lisas Maimets.

Maimetsa sõnul tundub, et Eesti on sellega leppinud, et suur hulk inimesi ei lähe vaktsineerima: "Ja see jutt, et kohe-kohe koroonapassid kaovad – mis te arvate, kas keegi läheb veel koroonavaktsiini tegema, kui selline jutt käib?"

Toimetas Martin Vaher