Tommy Robinsonil tuleb taaskord (kohtu)süsteemi vastu võitlusesse asuda. Foto: Scanpix

Kuigi Ühendkuningriigi islamiseerumise vastane Tommy Robinson vabastati mullu augustis kautsjoni vastu vanglast, kus ta kandis 13 kuu pikkust karistust moslemipedofiilide jõugu kohtuistungi kajastamise eest, ähvardab teda nüüd sama teo eest taas kuni 2-aastane vanglakaristus, kui ta mõistetakse süüdi lugupidamatuses kohtu vastu.

36-aastane kolme lapse isa Tommy Robinson (kodanikunimega Stephen Christopher Yaxley-Lennon) arreteeriti 25. mail 2018 moslemipedofiilide jõugu kohtuistungi kajastamise eest Leedsi kroonikohtu ees rahu rikkumise tõttu ning kuna Robinsonile oli juba eelneval aastal määratud täitmisele mittepööratud 3-kuuline karistus sarnase teo eest, siis saadeti ta kohe trellide taha. Varasemale karistusele lisandus hiljem veel 10-kuuline vabadusekaotus lugupidamatuse tõttu kohtu vastu. Ühtlasi andis kohus korralduse, et ükski Suurbritannia meediaväljaanne ei tohi Robinsoni juhtumit kajastada enne kui moslemipedofiilide jõugu kohtuprotsess on lõppenud.

Peagi viidi Robinson leebema režiimiga ning kõigest 7-protsendilise moslemite kontsentratsiooniga Tema Majesteedi Hulli vanglast üle rangemasse Tema Majesteedi Onley vanglasse, kus valitseb Suurbritannia suurim moslemite osakaal. Väidetavalt tuli see otsus otse Briti siseministeeriumist. Mõned nimetasid Robinsoni üleviimist ka tema surmaotsuseks.

Robinsoni sõnul koheldi teda esimeses vanglas hästi, kuid teises vanglas määrati ta üksikvangistusse ning talle sai seal osaks raskekujuline väärkohtlemine — näiteks oli ta enda sõnul sunnitud viibima 23 tundi ja 30 minutit päevas üksikkongis, mille akna kaudu moslemitest kaasvangid talle oma väljaheiteid loopisid. Kuna Robinson oli seetõttu sunnitud oma kongi akent kinni hoidma, olid tema jaoks rängemad ka kuumalainest põhjustatud kannatused.

Kuna vanglatoitu valmistasid moslemid, ei julgenud Robinson seda mürgitamise kartuses süüa, vaid toitus vangis viibimise vältel peamiselt tuunikala konservidest, mida anti kord päevas kinnises karbis. Äärmusliku dieedi tulemusena alanes tema kehakaal ohtlikult. Ühtlasi õnnestus tal vangisoleku ajal oma naist ja lapsi näha vaid kahel korral ning kokku kõigest kaks tundi.

Robinson vabanes 1. augustil 2018 kautsjoni vastu vanglast pärast seda kui apellatsioonikohus otsustas tema esitatud apellatsiooni rahuldada ning määras Leedsi kroonikohtu otsuse ümbervaatamisele. 

Apellatsioonikohus oli seisukohal, et kuna Robinson "oli video Facebookist eemaldanud, puudus piisavalt tungiv vajadus koheseks menetluseks," mistõttu Leedsi kohtunik ei oleks pidanud algatama samal päeval menetlust lugupidamatuse osas kohtu vastu. Samuti ei sõnastatud ega esitatud kohtunike arvates lugupidamatuse üksikasju apellatsioonikaebuse esitajale ning eksisteeris "ebamäärasus kõnealuse lugupidamatuse iseloomu osas."

Kokkuvõtvalt leiti, et Leedsi kroonikohtu otsus, mis langetati pärast fundamentaalsete puudustega protsessi keerulistes ja ebatavalistes oludes, ei saa kehtima jääda ning tuleb saata ümbervaatamiseks teisele kohtunikule. Lisades, et "olukorras, kus määratakse arvestatava kestvusega vabadusekaotus, ei tohiks see toimuda nii kiiresti pärast käitumist, mille peale kaebus esitati – otsus koheseks vangistamiseks langetati [vaid] viie tunni jooksul pärast käitumise aset leidmist."

Nüüd võib Robinsoni ees oodata aga kuni kaheaastane vangistus sama süüdistuse tõttu, vahendab The Independent. Peaprokurör Geoffrey Cox, kellele see kaasus edasi suunati, otsustas, et avalikkuse huvides on alustada Robinsoni vastu uut menetlust lugupidamatuse tõttu kohtu vastu:

"Pärast selle juhtumi üksikasjade hoolikat vaagimist olen ma jõudnud järeldusele, et eksisteerivad kaalukad põhjused, et taasalustada Stephen Yaxley-Lennoni (ehk Tommy Robinsoni) vastu uut menetlust lugupidamatuse tõttu kohtu vastu. Kuna protsess on nüüd algatatud, siis ei oleks mul sobilik seda täiendavalt kommenteerida ning ma tuletan kõigile meelde, et menetluses olevate kohtuasjade kommenteerimine kujutab endast süütegu."

Esimene uus istung selles küsimuses leiab aset 22. märtsil Londoni kõrgema astme kohtus (High Court in London).

Tommy Robinson reageeris sellele otsusele neljapäeval oma YouTube'i kanalis avaldatud videopöördumise vahendusel. Robinsoni sõnul on teda üritatud igal viisil vaigistada, viimati näiteks läbi tema pagendamise Facebookist ja Instagramist (mõlemas keskkonnas suleti tema rohkem kui mijoni jälgijaga kontod). Sellega loodetakse tema hinnangul, et #freeTommy (#vabastageTommy) liikumine, mis eelmine kord üle kogu maailma levis, ei osutu enam võimalikuks: "Kui te kirjutate "Tommy Robinson" või laete üles minu pildi, siis nad eemaldavad selle."

Robinsoni sõnul viiakse ta nüüd viis kuud hiljem taas kohtu ette, et teda tagasi vanglasse saata, kus ta tõenäoliselt tapetakse, ilma et kellelgi oleks võimalik selle vastu protesteerida või isegi sellest rääkida.

Robinson juhib ühtlasi tähelepanu sellele, et kohtuistungi kajastamise piirangut, mille rikkumise eest ta taaskord kohtu ette peab astuma, rikkusid mitmed ajakirjanikud samal nädalavahetusel. Samuti ei ole tema sõnul sellise rikkumise eest varem ühtegi ajakirjanikku kohtulikule vastutusele võetud, kuid tema pidi selle tõttu viibima kaks ja pool kuud üksikvangistuses, millest tingitud tervisehädade tõttu on tal endiselt vaja käia ravil.

"Ja nüüd tahavad nad seda uuesti teha," jätkab Robinson.

"Neile ei piisa sellest, kui nad üritavad mind täielikult ühiskonnast eemaldada, blokeerides mind ja kõigi võimalust minust midagi kuulda… nad tahavad mind tagasi vangi panna. Ja minu süü: istungi kajastamise piirangu rikkumine. Ja minu teine süü: et ma võisin tekitada ärevust neis moslemitest vägistajates, kes on süüdi mõistetud pedofiilid. Mina võisin neis ärevust tekitada!? Kohus ja valitsus on mures selle pärast, et nemad võisid minu sealviibimise tõttu ärevust tunda!?"

Robinsoni sõnul on see võitlus vabaduse eest, mida tal on tulnud palju kordi pidada, kuid see pole tema jaoks mitte ainult võitlus vabaduse eest, vaid ka võitlus oma elu eest ning ta on mures selle pärast, kui kaugele nad on valmis tema vaigistamiseks minema. Lõpetuseks soovib ta tänada kõiki, kes on teda toetanud ning kuigi järgmine kohtulahing seisab tal veel ees, tuleb ta ta meelde, et on suutnud valitsust korduvalt kohtus seljatada.

Ühes teises pöördumises küsib Robinson, et kuidas on tema süüdistamine avalikkuse huvides? See on tema sõnul "ühe ajakirjaniku pidev tagakiusamine riigi poolt, kes paljastab valitsust, establishment'i ja kõiki nende väärtegusid." Robinsoni sõnul astub ta koos Briti avalikkusega selle vastu võitlusesse: "Ma olen süütu. Ma ei rikkunud ühtegi seadust."

Toimetas Martin Vaher

Sõnavabadus rünnaku all ehk miks eemaldati Tommy Robinson Facebookist ja Instagramist

PayPal blokeeris Tommy Robinsonile annetuste tegemise võimaluse