Kirjandusloolase Toomas Haugi sõnul oleks otsedemokraatia heidutusvahend rahva tahte vastu astuvatele poliitilistele jõududele ja sunniks võimulolijaid oma tegevust rahvaga rohkem unisooni viima.
"Meil on kahtlemata demokraatlikult ja põhiseaduslikult valitud riigiorganid nagu parlament ja valitsus, kuid see on ennekõike ikkagi vorm. Nüüd oleks see vaja korralikumalt täita ka demokraatliku sisuga," sõnab Toomas Haug.
Haugi arvates olukorras, kus demokraatlikult valitud esindajad ajavad poliitikat, mis selgelt on vastuolus rahva enamuse seisukohtadega, on demokraatia tegelik toimimine küsimärgi all.
"Kõige ilmsemad asjad milles demokraatia Eestis vajaka jääb on olnud selged juba pikka aega. Need on kooseluseaduse vägivaldne läbisurumine ja tummus ning stagnatsioon migratsioonikriisi arutamisel," selgitab ta.
Toomas Haugi nähemuses sunniks otsedemokratia poliitikuid rahvaga rohkem arvestama. "Otsedemokraatia oleks ennekõike heidutus – üks võimalus, mis hõljub rahva valitud esindajate peade kohal. See peaks võimulolijaid rohkem mobiliseerima oma tegevust rahvaga unisooni viima," ütleb Haug.