Foto: Piqsels

President Donald Trump ennustab, et 2024. aasta novembris toimuvatel Ameerika Ühendriigi presidendivalimistel pole tema Demokraatliku Partei sobitatud vastaseks ei Joe Biden ega Kamala Harris.

Tema sõnul on USA Demokraatliku Partei presidendikandidaadi kohale võimalik pürgida kõigil, kes seda soovivad, vahendab Breitbart.

Trump avaldas Breitbartile antud intervjuus "lootust", et Biden saab demokraatide presidendikandidaadiks, kuid samas tunnistas, et ta sellesse eriti ei usu.

"Ta [Biden] on pettur. Ta on närukael. Ta on halb inimene. Kuid oma elu jooksul on ta suutnud veenda inimesi, et ta on tegelikult väga kena. Mind ajab see naerma, kui räägitakse: "Trump kehastab kurjust ja tema [Biden] on hea." See on ainukene asi, mida võib pidada tema saavutuseks. Kuid tema sisust aru saamiseks tuleb vaadata, mida ta tegelikult on korda saatnud. Kui võrrelda tänast Bidenit 15–20-aasta taguse Bideniga, siis täna on ta hoopis teine inimene. Tänane Biden pole võimeline enam selgelt rääkima. Ta ei suuda seada ritta kahte lausetki. Selle tõttu ma arvan, et tema presidendikandidaadiks seadmine on võimatu. Ma loodan, et temast saab see, kuid ma arvan, et temast ei saa [demokraatide] presidendikandidaati."

Trump andis Breitbartile pikema intervjuu 28. detsembril. Vabariiklaste Iowa osariigi parteikongress (caucus; osariikidest esimene, kus valitakse vabariiklaste ja demokraatide presidendikandidaat) toimub juba 15. jaanuaril ja New Hampshire'i osariigi eelvalimised 23. jaanuaril. Mõlemas osariigis on Trump oma lähimatest Vabariikliku Partei konkurentidest toetusküsitlustes mitmekümne protsendipunktiga ees.

Küsimusele, kes võiks olla Bideni asemel demokraatide presidendikandidaat, vastas Trump, et ta ei tea. Samuti arvas ta, et see pole kindlasti ka Harris, kuna ta on poliitikate kehtestamises täiesti saamatu ja selle tõttu demokraatidele kandidaadina hirmutav.

Ameerika Ühendriikide 45. president leidis lisaks, et ühel hetkel võivad presidendikandidaadi kohale kandideerida kõik vähegi nimekamad demokraadid.

Paljud poliitikaanalüütikud leiavad, et Demokraatide presidendikandidaadiks saab Michelle Obama ja Bidenit näidatakse seni kandidaania ainult esimese strateegilistes huvides. Michelle Obama oli ka inimene, kes Bideni 2020. aasta valimiste reklaamklipis lubas, et vanadusest nõder Biden toob Valgesse Majja "sündsuse tagasi".

Toimetas Karol Kallas