USA sõjaväelased Salerno lennuväljal Afganistanis. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump soovib ametnike kinnitusel, et Ameerika Ühendriigid tooksid sõjast ning Hiina viirusest räsitud Afganistanist oma väed kiiremas korras välja.

Trumpi hinnangul ähvardab Ühendriikide sõdureid Afganistanis kiiresti leviv Hiina viiruse epideemia. Samuti on presidendi soovi taga nördimus Talibaniga sõlmitud rahuprotsessi takerdumise pärast, vahendab NBC News.

Ajakirjanikega infot jaganud ametnike sõnul üritavad Trumpi nõunikud talle selgeks teha, et kui nad toovad Hiina viiruse pärast ära sõdurid Afganistanist, siis sellisel juhul peaksid nad oma väed ära tooma ka pandeemiaga eriti rängalt pihta saanud Itaaliast.

"Paljud tunnevad muret selle pärast, et me toome oma väed Afganistanist ära," rääkis üks Ühendriikide kõrge ametnik, osutades sellel teemal muret väljendanud USA liitlastele, kongressiliikmetele ja sõjaväelastele.

Kas asjaga kursis olevat valitsusametnikku väitsid, et kui Hiina viiruse tõttu vägede kiirkorras Afganistanist ära toomine on olnud kõne all, siis palju tõenäolisem on, et Ameerika väed koondatakse riigis ühte või kahte piirkonda.

Kaitseministeeriumi ametnike sõnul näitab Afganistani Hiina viiruse statistika drastiliselt väiksemaid numbreid, kui need on tegelikult. Nende hinnangul on tegelikud numbrid valitsuse väidetust vähemalt kümme korda suuremad. Kolmapäevase seisuga on Afganistanis haigestunud Hiina viirusesse 1828 ja surnud 58 inimest. Riigis elab hinnanguliselt 35 miljonit inimest.

Afganistan on üks maailma vaesemaid riike, mille tervishoiusüsteem on pea olematu. USA ametiisikute sõnul võib riik puuduliku tervishoiusüsteemi ja piiri tõttu Iraaniga, kus pandeemia on samuti laialt levinud, saada koroonaviirusest tõsiselt räsitud.

Ameerika Ühendriigid on tänu Talibaniga sõlmitud vägivalla vähendamise kokkuleppele Afganistanist juba vägesid välja viimas. Märtsi alguses alanud protsessi tulemusena peaks vägede arv vähenema 135 päevaga 12 000 sõdurilt 8600 sõjaväelaseni. Samas on sõdureid Afganistanist välja viidud kiiremini kui seda algselt plaaniti ja seatud eesmärgini, mille tähtaeg jõuab kätte juuli keskel, jõutakse märksa varem.

Lähis-Ida sõdade lõpetamine oli Trumpi üks 2016. aasta valimislubadusi.

Toimetas Karol Kallas