Ühendriikide president Donald Trump kahtlustas esmaspäeval, et Saudi Araabia naftatöötlemistehase vastase rünnaku taga võib olla Iraan, kuid soovib enne järgmiste sammude astumist süüdlase kindlalt välja selgitada. Samuti ei soovi Trump enda sõnul sõda Iraani ega kellegi teisega, kuid ei välista samas ka Iraani ründamist. Sõjalise konflikti puhkemisel Iraaniga ootaks Trump aga Saudi Araabialt nii sõjalist osalust kui ka rahalist panust.

Kui Trumpilt küsiti esmaspäeval, kas ta on näinud tõendusmaterjali, mis kinnitaks, et Iraan on hiljutise Saudi Araabia naftatöötlemistehase vastase rünnaku taga, siis tema sõnul “paistab see hetkel küll nii”, kuid samas uuritakse rünnakut põhjalikult ning kohe kui süüdlane on kindlalt välja selgitatud siis antakse sellest ka avalikult teada.

Küsimusele, kas ta soovib sõda Iraaniga, vastas Trump, et ei soovi sõda kellegagi: “Ma olen keegi, kes ei soovi sõda.” Samas kinnitas Trump kohe järgnevalt, et USAl on kõige tugevam ja kaugelt parima relvastusega sõjavägi maailmas, kuid sellele vaatamata sooviksid nad sõda Iraaniga kindlasti vältida.

Kuigi laual on palju võimalusi, siis Trump enda sõnul aga võimalikke edasisi samme enne ei vaagi, kui on kindlalt teada, kes on rünnaku taga. Ühtlasi kinnitas Trump, et “on võimalik kindlaks määrata, kust need [raketid või droonid – toim.] tulid ning meil on selleks kõik võimalused olemas ning seda kontrollitakse praegu” ning et “nad teavad juba enam-vähem kindlalt”, kes selle rünnaku korraldas:

“Te saate varsti väga üksikasjalikult teada [kust rünnak algatati]. Meil on peaaegu kõige kohta täpsed asukohad olemas ning te saate sellest õigel ajal teada, kuid praegu on veel liiga vara, et neid avalikustada. /…/ Me otsime veel viimaseid kontrollpunkte, kuid ma arvan, et rünnaku sooritaja ei tule teile üllatusena.”

Juhul kui otsustatakse aga siiski Iraani vastu sõda alustada, siis on USA Trumpi väitel “selleks rohkem valmis kui ükski teine riik kogu ajaloo vältel”:

“See oli väga suur rünnak ning meie riik võiks sellele väga kergelt vastata mitu korda suurema rünnakuga, kuid me tahame esmalt kindlalt välja selgitada, kes selle rünnaku sooritas.”

Kuid samas ootab USA sellisel juhul ka suurt Saudi Araabia poolset panust. “Ma arvan, et [Saudi Araabia] kohustus on end suures osas ise kaitsta,” rääkis Trump. Samuti leiab ta, et juhul kui USA peaks neid Iraani konfliktis aitama, peavad saudid ka ise “selles suurel määral osalema” ning USA sõjalise toetuse eest ka maksma. Trumpi sõnul mõistavad saudid, kes on rünnaku pärast väga ärritunud ja vihased, seda täielikult.

Toimetas Martin Vaher

USA ja Saudi Araabia ähvardasid Iraani sõjaga

Silmakirjatsejad ja nende geopoliitilised topeltstandardid