Carlo Maratti: Madonna istumas troonil koos inglite ja pühakutega, 1680. Fragment. Foto: Artrenewal.org

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump kuulutas 22. jaanuari riigis "elu pühaduse päevaks". 22. jaanuaril 1973. aastal langetas USA Ülemkohus Roe vs Wade'i kohtuasjas märgilise tähtsusega otsuse, millega kohustati kõiki osariike tagama kõigile naistele nende tahtmise korral abordivõimalus.

Tähtpäeva deklaratsioonis teatab Trump, et "kõigi inimeste – sündinud ja sündimata, vaesed, rõhutud, puudega, nõdrad ning vanurid – elu on väärtuslik", lisades "me oleme kindlameelselt pühendunud elu väärtusliku anni kaitsmisele selle igal hetkel, alates eostumisest, kuni loomuliku surmani", vahendab LifeSiteNews.

Deklaratsioonis viidatakse, kuidas Trumpi valitsus tegeleb "rahvusvahelise koalitsiooni loomisega, mille ülesandeks on abordi kui inimõiguse kontseptsiooni purustamine". Järgnevalt lubatakse, et Ameerika Ühendriikide valitsus "seisab vastu kõigile rahvusvahelistele projektidele, millega tahetakse tagada maksumaksja raha eest madala lävendiga õigus abordile ja seda kuni sünnihetkeni".

"Me ei lõpeta kunagi süütute elude kaitsmist, nii kodu- kui välismaal," lubab Trump.

Trump viitab oma avalduses ka viimase aja tuntavale abortide vähenemisele Ameerika Ühendriikides: "Ameeriklased peaksid rõõmustama abortide arvu ja määra vähenemise üle, kuna see osutab päästetud eludele."

Ühendriikide president pöördub ka demokraatide enamusega Kongressi poole, et see keelustaks hilise rasedusperioodi laste abordi. Presidendikampaania ürituste ajal on Trump järjepidevalt rünnanud Demokraate, kuna need toetavad aborti raseduse kõigi üheksa kuu jooksul ja arstide õigust tappa laps ka juhul kui see abordi käigus ellu jääb.

Deklaratsioonis kiidab Trump elude kaitsjaid: "Rahvusena me peaksime kindlameelselt pühenduma ülimale tõele, et kogu elu on Jumala and, mis annab igale inimesele mõõtmatult suure väärtuse ja üüratud võimalused. Lugematu hulk ameeriklasi on väsimatud elude kaitsjad ja seisavad nõrgemate eest. Me oleme tänulikud neile, kes toetavad ootamatu raseduse küüsi sattunud naisi ja neid, kes võtavad oma perre elama võõrad lapsed. Rahvuslikul elu pühaduse päeval me tähistame elu imelist andi ja tunnistame oma pühendumist plaanile ehitada üles kultuur, kus elu on alati au sees."

Elupooldajate sõnul on Trump ajaloo kõige elumeelsem president. Ta on pannud ametisse suure hulga konservatiivseid elupooldajatest kohtunikke; võtnud raha ära rahvusvahelistelt projektidelt, millega rahastati aborte; ei anna enam raha ÜRO Rahvastikufondile, mis teeb koostööd Hiina sunniabortide režiimiga; kehtestas seaduse, mis lubab osariikidel lõpetada suurima abordikorportasiooni Planned Parenthood rahastamise ja vähendas viidatud suurabordiettevõtte riiklikku rahastust 60 miljoni dollari võrra.

Toimetas Karol Kallas