USA president Donald Trump pöördus oma aastakõnes kongressi poole palvega anda välja seadus, mis keelustaks abordid raseduse hilises staadiumis, 5. veebruaril 2019, Washingtonis. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide Tervishoiu- ja Teenindusministeerium avaldas oma lõplikud rahastusregulatsioonid Title X nimelise pereplaneerimisprogrammi raames. Kauaoodatud rahastusreeglite muudatus peaks vähendama USA abordihiiu Planned Parenthood föderaalseid maksusoodustusi umbes 60 miljoni dollari võrra, vahendab LifeSiteNews.

Ameerika president Donald Trump teatas juba mullu mais sammust, mis nõuab, et Title X ennetavad pereplaneerimise ja tervishoiu teenuseid osutavad asutused oleksid füüsiliselt eraldatud nendest, kus teostatakse aborte või suunatakse neid tegema. Seniste reeglite kohaselt võis Title X teenuseid osutada ja aborte sooritada samas keskuses, kuni abortide rahastamiseks ei kasutatud maksuraha. Nüüd suunatakse see raha "elu kaitsmise reegli" (Protect Life Rule) alusel naiste föderaalselt kvalifitseeritud tervisekeskustesse, mis ei osuta aborditeenust ning mida on oluliselt rohkem kui Planned Parenthoodi kliinikuid.

Ameerika Ühendriikide Tervishoiu- ja Teenindusministeeriumi pressiteate ja faktilehe kohaselt nõuavad uued pereplaneerimise rahastusprogrammi reeglid "selget rahalist ja füüsilist eraldatust Title X poolt rahastatud projektide ja programmide või asutuste vahel, kus abort on pereplaneerimise meetod." Samuti on uute reeglite kohaselt keelatud pakkuda aborti välja pereplaneerimise viisina ning kõrvaldatakse varasem nõue, mille kohaselt pidid Title X teenuste osutajad pakkuma abordinõustamist ning abordile suunamist.

"Me täname president Trumpi, et ta sidus maksumaksjad otsustavalt lahti Planned Parenthoodi juhitavast suurest aborditööstusest," reageeris uuele reeglimuudatusele abordivastase organisatsiooni Susan B. Anthony List president Marjorie Dannenfelser. "Protect Life Rule ei võta pereplaneerimise rahastusest sentigi ning selle asemel suunab maksudollarid organisatsioonidele, mis osutavad naistele tervishoiuteenuseid, kuid ei soorita aborte. Title X Programm ei olnud ette nähtud selliste abordiäride nagu Planned Parenthood varjatud rahastamiseks, mis lõpetavad vägivaldselt igal aastal enam kui 332 000 sündimata lapse elu ning saavad Title X programmi kaudu igal aastal peaaegu 60 miljonit dollarit."

Kuigi Planned Parenthoodil on keelatud kasutada föderaalset rahastust abortide sooritamiseks, leiavad abordivastased, et Title X programmi kaudu abordihiiule eraldatud rahalised vahendid võimaldavad neil lihtsalt kasutada rohkem mitteföderaalset raha abortide sooritamiseks.

Kuigi abordivastased tervitavad seda reeglimuudatust, ei jää Planned Parenthood kaugeltki riikliku rahastuseta. Viimase aastaaruande kohaselt peaks abordihiid järgmisel aastal saama riigilt enam kui 500 miljonit maksudollarit. Planned Parenthoodi viimase majandusaasta 563,8 miljoni suurune riigi poolne rahastus oli tegelikult 20,1 miljonit dollarit suurem kui eelneval aastal, vaatamata sellele, et Trumpi valitsus taastas ja laiendas välisabivahendite suunamise keeldu abordiorganisatsioonidele.

Kuna vabariiklaste enamusega endisel USA esindajatekoja kooseisul ei õnnestunud Planned Parenthoodilt riikliku rahastust Trumpi kahe esimese valitsusaasta jooksul ära võtta, siis pole põhjust loota, et see võiks juhtuda ka praeguses demokraatide poolt kontrollitud esindajatekojas, kus demokraatidel on piisavalt hääli, et kõik sellised eelnõud maha hääletada.

Toimetas Martin Vaher