Jana Černochová võtmas vastu esimest Tšehhi kaitseväe Leopard 2A4 tanki, 21.12.2022 Foto: Scanpix epa10375557 Czech Minister of Defence Jana Cernochova (L) poses during a ceremony for the hand over of the symbolic key of a Leopard 2A4 tank to the Czech army, as State Secretary of the German Ministry of Defence Benedikt Zimmer (2-R) looks on, in Praslavice, Czech Republic, 21 December 2022. The Czech Republic is to receive a total of 14 Leopard 2A4 tanks and a Bueffel armored recovery vehicle as a gift from Germany under the German government's 'Ringtausch' programme in return for deliveries of older tanks from Czech army depots to Ukraine. In addition to the tanks, the delivery will include an initial package of spare parts, ammunition and a three-year service support from the supplier, which includes training of Czech soldiers. The value of the donation exceeds 3.85 billion Czech crown (159 million euro). The rest of the military equipment is expected to be delivered to the Czech Republic next year. EPA/VLADIMIR PRYCEK

Kuna ÜRO ei suuda mõista hukka Hamasi terroriste, leiab Tšehhi kaitseminister Jana Černochová, et riigil on aeg ÜRO-st lahkuda.

27. oktoobril kiitis ÜRO peaassamblee ülekaalukalt heaks nõudmise sõlmida otsekohe Iisraeli ja Hamasi vahel relvarahu, vahendab Breitbart.

Relvarahu nõudmise otsuse vastu olid vaid 14 riiki: Austria, Horvaatia, Tšehhi vabariik, Fidži, Guatemala, Iisrael, Marshalli saared, Micronesia, Nauru, Paapua Uus-Guinea, Paraquai, Tonga ja Ameerika Ühendriigid.

Eesti jäi hääletusel erapooletuks.  

Hiina Rahvavabariigi ja Venemaa vastuseisu tõttu ei pandud ÜRO-s hääletusele otsust, millega oleks mõistetud hukka 7. oktoobril Iisraelis aset leidnud Hamasi terror. 

28. oktoobril esines Černochová järgmise avaldusega:

"Minu hinnangul ei ole Tšehhi vabariigi koht organisatsioonis, mis kiidab terroriste ja ei austa riikide enesekaitse põhiõigust. Lahkume ÜRO-st. Täpselt kolm nädalat tagasi mõrvas Hamas 1400 iisraellast, mida on Iisraeli elanikkonna kohta suurem arv kui al-Qaeda mõrvas Ameerika Ühendriikides 2001. aasta 11. septembril. Ainult 14 riiki, sealhulgas meie oma, on sellise enneolematu Hamasi terroristide terrori hukka mõistnud! Mul on ÜRO pärast häbi."  

Tšehhi kaitseminister jätkas pühapäeval ÜRO manamisega, et ÜRO tegevus on halvatud ja kõik ainult "naudivad läbirääkimisi". Tema sõnul rikuvad riigid nagu Iraan, Venemaa, Afganistan, Põhja-Korea, Süüria ja Mauritaania järjekindlalt ÜRO hartat ja seavad sellega kahtluse alla kogu organisatsiooni otstarbekuse. Kuna Hiina RV-l ja Venemaal on riikide ÜRO-st välja heitmise osas vetoõigus, siis on kogu protsess mõttetu.

"Mis mõtet on üldse organisatsioonil, mis ei suuda kinni pidada isegi mõnest põhimõttest, kuna nende rakendamise vastu on diktaatorid," küsis ta?

Černochová sõnul on vaja uut rahvusvahelist organisatsiooni, milles poleks diktaatoritel vetoõigust ja mis ei toetaks terroriste.

Kaitseminister osutas lõpetuseks, et ÜRO ei ole juba pikka aega enam rahusobitaja, vaid "haamer", mida kasutatakse Iisraeli vastu.

Toimetas Karol Kallas