Babiš (vasakul) läinud laupäeval Prahas Macronile sillalt Vltava jõge näitamas. Foto: Scanpix

Tšehhi peaminister Andrej Babiš ütles läinud nädala lõpus, et eurooplastel “on õigus kaitsta meie piire, meie elustiili, meie pärandit ja meie kultuuri.”

Babiši sõnad kõlasid kontekstis, kus Slovakkiat ja Tšehhit külastanud Prantsuse president Emmanuel Macron noomis idapoolseid liikmesriike Euroopa Liidu põhimõtete põlgamise eest.

Mäletatavasti teatas Macron enne visiite Kesk-Euroopasse Tšehhi, Ungari, Poola ja Slovakkia meedia vahendusel, et “Euroopa ei ole ostukeskus” ning liikmesriigid ei saa seetõttu valida, milliseid fundamentaalseid printsiipe järgida ja milliseid mitte.

Ühtlasi kinnitas Macron maikuiseid Euroopa Parlamendi valimisi silmas pidades, et ees seisab heitlus “progressiivsete” ja “natsionalistlike” jõudude vahel.

Macron väljendas muret mõnede liikmesriikide keeldumise pärast mitte võtta kohustuslike kvootide alusel vastu migrante Lähis-Idast ja Põhja-Aafrikast ning nõudis selles küsimuses “solidaarsust”, sest Euroopa pole “ühesuunaline tänav, vaid vastastikune pühendumine”.

Prantsuse ajakirjanikega suheldes hoidus Babiš end siiski Macronile otseselt vastandumast ega liigitanud end selgesõnaliselt Ungari ametivenna Viktor Orbáni liitlasena, kes on joonistumas välja kui Macroni leerile oponeerijate liider.

Orbán ja Macron koondavad vägesid kevadiseks lahinguks Euroopa hinge pärast