Prantsuse president Emmanuel Macron Tallinnas Leedu kolleegi Dalia Grybauskaitė (esiplaanil) kõrval lõunalauas. Ta tunnetab vajadust hüppe järele edasi. Foto: Scanpix

"Eileõhtused arutelud näitasid jõudmist ühisele arusaamisele vajaduse osas hüpata Euroopas edasi," ütles Prantsuse president Emmanuel Macron reporteritele pärast reedest lõunasööki Euroopa Liidu tippkohtumisel Tallinnas.

"Täna oleme me kõik veendunud, et Euroopa peab liikuma edasi kiiremini ja tugevamini, [et oleks] rohkem suveräänsust, rohkem ühtsust ja rohkem demokraatiat," lisas Macron.

Vahetult enne Tallinna tippkohtumist pidas Macron Pariisis kõne, milles maalis oma nägemuse suurest Euroopa riigist tsentraliseeritud eelarve, armee ja valitsusega.

Lisaks ühisele eelarvele ja rahandusministeeriumile vajaks süsteem Macroni meelest ka Euroopa prokuröri, et "ilma viivitusteta karistada igasugust ebaõiglast praktikat" ühisturul.

Macron soovib luua mõttekaaslastest koosneva grupi Euroopa Liidu "taasasutamiseks" ning nägemusega mittenõustujad jäetaks tekkivas kahekiiruselises Euroopas mahajääjatena teise liigasse.

Saksa kantsleri kohusetäitja Angela Merkel mainis enne kohtumist Macroniga Tallinnas, et prantslase ideedest võib moodustuda alusmüür "intensiivsele" Prantsuse-Saksa koostööle.

Ta tunnistas, et Macroni "ettepanekute osas on Saksamaa ja Prantsusmaa vahel kõrge nõusoleku tase."

Merkel ei rääkinud küll hüppest edasi, kuid on "veendunud, et Euroopa ei saa lihtsalt paigal seista, vaid peab jätkama arengut."

Macronile on kangastunud koostöö Saksamaaga Euroopa reformimiseks ning ta on pannud Euroopa Liidu liidritele südamele asetada ühine nägemus rahvuslikest huvidest kõrgemale.

Seejuures "punaseid jooni pole, [on] ainult horisondid."

Leedu president Dalia Grybauskaitė teatas sealtsamast lõunalauast Twitteri teel, et "Euroopa horisondid joonistatud. Oluline vältida miraaže kõrbeteel mis ees."