Ameerika Ühendriikide Föderaalne Juurdlusbüroo nõudis Twitterilt kontode tsenseerimist, mis büroo sõnul levitasid "Venemaa väärteavet". Tsenseeritavate hulgas oli mitu Kanada ja USA ajakirjanikku.
Peale Twitteri omandamist andis uus omanik Elon Musk mitmetele ajakirjanikele ligipääsu ettevõtte varasemale sisesuhtlusele, millest paljastus ulatuslik ja kõikehõlmav USA föderaalsete valitsusasutuste ning sotsiaalvõrgu tsensuurialane koostöö, vahendab Breitbart.
2022. aasta 27. mail saatis FBI eriagent Aleksandr Kobzanets Twitterile Ukraina Julgeolekuteenistuse (SBU) poolt koostatud nimekirja sotsiaalvõrgustiku kontodest. Kobzanetsi sõnul "kahtlustas SBU neid kontosid hirmu ja väärteabe levitamises".
Kirjale oli lisatud SBU koostatud ülevaade, milles nõuti Twitterilt "võtta kiiresti kasutusele meetmed nende kontode blokeerimiseks ja anda meile [SBU] nimetatud kontod registreerinud kasutajate andmed".
Kui Twitter oleks osutatud nõudmisele vastu tulnud, siis oleks SBUle antud üle kasutajate – sealhulgas ajakirjanike – telefoninumbrid, sünniajad ja e-posti aadressid.
Toonane Twitteri usalduse ja turvalisuse osakonna juhataja Joel Roth lubas nimekirjas olevad kontod üle vaadata, kuid mainis sealjuures murelikult, et SBU peab lääneriikide ajakirjanikke väärteavet levitavateks agentideks.
Roth osutas, et nimekirjas on Põhja-Ameerika riikide ajakirjanikke (nt Kanada ajakirjanik Aron Mate) ja lubas, et Twitter vaatab, kas tegu pole sotsiaalvõrgu kasutusreeglite rikkumise ning robotitega.
"Üldiselt siiski, ehtsad uudisteallikad ja reporterid, kes kajastavad konflikti Venemaa seisukohast lähtudes, tõenäoliselt meie reegleid ei riku. Seda juhul, kui ei leita muud konteksti, mis lubaks arvata, et tegemist salajase või pettuse eesmärgil toimuva koostööga, mille üheks osapooleks on Venemaa valitsus," kirjutas Roth. "Kui teil on selle kohta rohkem teavet, siis on see teretulnud ja rõõmuga vastu võetud."
Ukraina kasuks on kasutajaid tsenseerinud ka Facebook.
Ajakirjanike tsenseerimine on üheselt sõna- ja ajakirjandusvabaduse rikkumine ning eriti skandaalseks teeb selle asjaolu, et FBI nõudis seda Twitterilt võõrriigi soovil.
Toimetas Karol Kallas