Ilmavõrgu üldisemalt ja sotsiaalmeedia üksikumalt sisu tsenseerimist ning kasutajate "tühistamist" võrreldakse tihti raamatute põletamisega. Teabe leviku piiramine on totalitaristlike riikide/süsteemide tunnus. Foto: Wikipedia

Twitteri ja FBI ning teiste julgeolekuasutuste omavaheliste sidemete asjaolude paljastuste teisest osast selgub, et sotsiaalvõrk sai FBIle kuulekas olemise eest miljoneid dollareid tasu.

Esmaspäeval, 19. detsembril Twitteris avaldatud seitsmenda paljastustelõime autor on konservatiivne mõttekodalane Michael Shellenberger ja üheks olulisemaks paljastuseks on sellel korral, et Ameerika Ühendriikide maksumaksja raha eest tegutsev sisejulgeolekuasutus Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) maksis sotsiaalmeedia ettevõttele Twitter tasu selle eest, et see eemaldaks Demokraatliku partei huve kahjustavat sisu.

Kuues Twitteri paljastuste osa näitas, millist vaeva erinevad julgeolekuasutused nägid Hunter Bideni rüperaalist avalikuks saanud Bidenite klanni korruptsiooni varjamiseks ja kuidas sotsiaalmeediaettevõtted täitsid FBI, DHSi ja teiste sarnaste ametite käsku. Twitteri ja FBI sidemeid kirjeldatakse näiteks "koera-peremehe suhetena". Seitsmendas osas jätkatakse selgitamist, kui mastaapselt julgeolekuasutused tegelesid Bidenite korruptsiooni varjamisega enne ja pärast süleri paljastuste avaldamist.

Hunteri rüperaali lugu saab alguse 2019. aasta detsembris ühes USA Delaware'i osariigi arvutiparanduses. John Pauli (JP) nime kandva poe omanik Mac Isaac pöördus FBI poole sülearvuti asjus, mille Hunter Biden oli unustanud tema töökotta. 9. detsembril konfiskeeris FBI Isaacilt nimetatud arvuti. 

2020. aasta augustis ei olnud Isaac saanud FBIlt ikka veel mingit tagasisidet. Ta kontakteerus Rudy Giulianiga, keda FBI toona salaja jälgis, andis talle üle Hunteri arvuti kõvaketta koopia ja Giuliani andis selle oktoobri alguses edasi New York Posti ajakirjanikele.

Pilt: NYPost

13. oktoobril pöördus Isaaci poole Hunter Bideni advokaat George Mesieres, kes oli saanud koos kliendiga teada, et rüperaali lugu ilmub järgmisel päeval. 

Sama päeva õhtul kell 21:22 (ET) saadab FBI eriagent Elvis Chan Twitteri moraalijuhile (head of site integrity) Yoel Rothile kümme dokumenti, mis peaksid näitama, et Hunteri paljastused on valehäire. 

Järgmisel päeval ilmub NYPosti lugu, milles esitatud faktid Joe Bideni poja Hunter Bideni äritegevuse kohta vastavad kõik tõele. Mõne tunni jooksul andsid Twitter ja teised sotsmeedia ettevõtted endast kõik, et see lugu ei leviks ning üritasid seda kõikvõimalikel viisidel valeteabeks kuulutada.

Schellenbergeri sõnul on vaja meeles pidada asjaolu, et Hunter Biden teenis kümneid miljoneid dollareid välismaa ettevõtetelt, mis olid pärit näiteks Hiina Rahvavabariigist ja mille heaks ta mingit sisulist tööd ei teinud. 

Kuid ometigi kinnitasid FBI ja teised julgeolekuasutused Twitterile ning teistele sotsmeediaettevõtetele, et tegemist on Venemaa häkkimise ja väärteabe operatsiooniga. Sealjuures polnud FBI käsutuses mingisugust "luureteavet", et midagi sellist Venemaa või mõne teise välisriigi poolt oleks ette võetud. 

Isegi Twitteri enda süsteemid näitasid, et Venemaa oli nende sotsiaalvõrgus väheaktiivne. 2020. aasta 24. septembril teatas Twitter FBIle, et nad eemaldasid 345 suuresti mitteaktiivset kontot, mida on varem kasutatud "koordineeritud häkkimiskatseteks" ja millel pole suurt ulatust (reach) ega järgijate arvu. Twitter lükkas isegi ümber toona ajakirjanduses levinud väited, nagu kasutataks nende võrgustikku välismaiste jõudude poolt mõjutustegevuseks ja teatas, et nad on oma võrgus leidnud ainult vähese ulatusega kodumaiste trollide tegevust.

2020. aasta juulis hankis FBI eriagent Chan Twitteri juhtidele ajutised ligipääsuload salajastele dokumentidele, et jagada nendega teavet tulevasi valimisi ähvardavate väidetavate ohtude osas.

11. augustil 2020 edastas Chan Twitteri Rothile dokumendid, mis väidetavalt näitasid, et Venemaa häkkerite grupeering APT28 kavatseb kuidagi valimisi mõjutada.

Sel ajal töötas Twitteris hulgaliselt endisi FBI töötajaid ja näiteks Twitteri juristil Jim Bakeril oli jätkuvalt salajaste dokumentide ligipääsuluba. Baker üritas Twitteri ülejäänud juhtkonda veenda, et Hunteri rüperaal on Venemaa häkkimise ja väärteabeüritus.

Erinevate pingutuste tulemusel õnnestus FBIl teha asjaosalistele selgeks, et Venemaa häkkeritel on õnnestunud kuidagi maagiliselt mingi häkitud materjal sisestada Hunteri sülearvutisse ja levitati kahtlusi, et Giuliani on kuidagi venelastega seotud. Samuti mõjutati senaatoreid ja teisi poliitikuid, et tegemist on "Venemaa sekkumisega".

Lõpuks õnnestus FBIl nii sotsiaalmeedia ettevõtetele kui korporatiivsele meediale selgeks teha, et Hunteri rüperaali sisu on väärteave, mille peale need teemat ka ulatuslikult tsenseerisid.

Vähemalt Twitteri puhul aitas veenmisele kaasa ilmselt tõsiasi, et alates 2019. aasta oktoobrist kuni 2021. aasta alguseni maksis FBI Twitterile osutatud teenete eest kokku 3 415 323 dollarit.  

Mitmed poliitikud on avaldanud arvamust, et kirjeldatud sündmuste näol on tegemist FBI poolse põhiseaduse vastase rünnakuga.

Twitteri omanik Elon Musk osutas käesolevale paljastuste lõimele: "Valitsus maksis Twitterile miljoneid dollareid, et varjata avalikkuse eest teavet.

Nimetatud postituse järel pöördus Musk USA Kongressi luurekomisjoni juhi Adam Schiffi poole ja uuris temalt, et kui ta sellise varjatud riigipoolse tsensuuri heaks kiitis, kas siis pole tegu otsese põhiseaduse rikkumisega?

Samuti andis Musk "absoluutse" lubaduse, et tema omanduses ei hakka Twitter tasu eest, maksku seda kasvõi valitsus, mingit sisu tsenseerima.

Toimetas Karol Kallas