Reedel 16. detsembril avaldas ajakirjanik Matt Taibbi Twitteri paljastuste kuuenda osa, mis näitab, et sotsiaalvõrk tegutses sisuliselt Föderaalse Juurdlusbüroo allasutusena ja viimane nõudis regulaarselt demokraate paljastava teabe eemaldamist.
Postitustelõimes kirjutab Taibbi, et "Twitteri side FBIga oli lakkamatu ja kõikehõlmav, nagu see oleks [FBI] allasutus". 2020. aasta jaanuarist kuni 2022. aasta novembrini vahetati FBI ja endise Twitteri turvalisuse ja usalduse valdkonna juhi Yoel Rothi vahel näiteks 150 e-kirja.
Mõned neist kirjadest olid igapäevast laadi, muuhulgas sooviti üksteisele häid jõule. Teistes nõudis FBI teavet kasutajate, kelle suhtes oli käimas uurimine, põhjalikku teavet.
Mis on Taibbi jaoks üllatav, on kontode hulk, mille osas FBI palus Twitteril midagi ette võtta. Tegemist oli nii valimisi puudutavat "väärteavet" levitavate kui ka väikese jälgijate arvuga naljapostitusi tegevate kasutajatega.
2016. aasta valimiste järel loodi FBIs sotsiaalmeedia jälgimise osakond, mis kannab nime Välismõju Rakkerühm (Foreign Influence Task Force; FTIF). Agentide arv rakkerühmas paisus aja jooksul 80 inimeseni, kes käsutasid Twitterit kõikmõeldavate teemade tsenseerimises, mis nende arust kujutasid endast "välismaist mõjutustegevust ja valimistesse sekkumist".
FBI kõrval täitis Twitter lisaks Riikliku Julgeolekuameti (Department of Homeland Security; DHS) ja teiste jõuametite kannupoisi rolli. DHS tegi sealjuures koostööd erinevate turvaettevõtete (security contractors) ja mõttekodadega, mis survestasid Twitterit omalt poolt kasutajate loodud sisu tsenseerima.
Kui selles pole midagi ebatavalist, et julgeolekuasutused analüüsivad sotsiaalmeedias levivat sisu, siis Twitteri puhul äratab imestust postituste tohutu hulk, mille tsenseerimist ("modereerimist") FBI ja DHS nõudsid. Küsimuseks jääb, kas tsenseerimist "vajavaid" postitusi kogusid FBI ja DHS ise, või ostsid need selle töö allhankena kelleltki sisse?
Taibbi nendib, et Twitteri ja FBI vahekorda võib võrrelda "koera-peremehe suhtega". Twitter pani FBI käsu peale kinni suurel hulgal kontosid, millest mõned viskasid suvalist nalja.
Näiteks pandi märk külge @clairefosterPHD libakontole, mis on puhtalt Titania McGrahti tüüpi progressiusu hullusi aasiv naljapostituste jagamise koht. Kui nalja-sõssi etlev inimene oma konto FBI tähelepanu alla sattumisest teada sai, leidis ta: "Kui mõni inimene ei oska teha vahet naljal ja reaalsusel, siis ei tohiks ta langetada teiste eest ostsuseid või töötada föderaalsetes julgeolekuasutustes."
Lisaks tuleb välja, et aktiivselt piirati parema ilmavaatega kasutajate postituste levikut, sealhulgas näiteks selliseid, mis kutsusid ainult inimesi valimistel osalema.
Taibbi sõnul "ei ole võimalik üle hinnata, millist rolli mängis 2016. aastal levima hakanud Venemaa valimistesse sekkumise lugu, millele toetudes ehitati üles tsensuurimasin. Olukorda võib võrrelda 2001. aasta 9. septembri sündmustega, peale mida suurendati märkimisväärselt julgeolekuametkondade võimu".
FBI ja DHS põhjendavad sotsiaalmeedia tsenseerimist, kuna "see annab Venemaale tegutsemiseelised", aga ka vajadusega "piirata kodumaise äärmusluse levikut".
Twitteril palusid sisu eemaldada lisaks FBIle ja DHSile veel osariikide valitsused ja viidatud julgeolekuasutuste partnerorganisatsioonid, mille soove sotsiaalmeedia ettevõte ka täitis.
Taibbi lisab lõpuks mõtte: "Mida suurem osa inimestest peab "süvariigiks", on tegelikult riigiametite, eraõiguslike alltöövõtjate ja (mõnikord riigi poolt rahastatavate) vabaühenduste koostöö sasipundar. Piirid nende vahel on nii hägused, et neil pole mingit tähtsust."
Ajakirjanik annab teada, et ametivõimude ja Twitteri koostöö paljastustega on ilmselt ühel pool ning järgmised paljastused puudutavat suurt hulka erinevaid valdkondi. Näiteks on Twitteri omanik Elon Musk andnud mõista, et sotsiaalvõrgu käsutuses on teavet, kuidas ametivõimud ja sotsiaalmeediaplatvormid piirasid Hiina koroonaviirust puudutava teabe levikut.
Toimetas Karol Kallas