Foto: BigStockPhoto

Ühendkuningriigi haigekassa Sussexi Ülikooli Haiglate Usaldusfondi sõnul on ennaks naiseks pidavate meeste rinnapiim, kui mees võtab selle kõrvale teatud ravimeid, imikutele sama hea kui naiste oma. 

Ühendkuningriigi haigekassa (riiklik terviseteenistus, National Health Service; NHS) usaldusfond (Trust) on Inglismaa ja Walesi kuningriikide haigekassade allüksus, mis teenindab kas konkreetset piirkonda või täidab mõnda eriülesannet. NHS-i Sussexi Ülikooli Haiglate Usaldusfond (University of Sussex Hospitals NHS Trust; USHT) kinnitab toetajatele saadetud kirjas, et rinnapiim, mida toodab ennast naiseks pidavate meeste (nn "transnaiste") keha on peale teatud ravimite tarvitamist "võrreldav piimaga, mida toodetakse peale lapse sündi," vahendab Telegraph.

Usaldusfond käitab teiste hulgas Kuninglikku Sussexi Maakonnahaiglat, Worthingi Haiglat ja Kuninglikku Alexandra lastehaiglat ja oli Ühendkuningriigis esimene, kes võttis tissiga imetamise asemel kasutusele väljendi "rinnaga toitmine".

Siinkohal on tegemist inglise keele eripäradega, mis eesti keeles nii selgelt välja ei tule: "breastfeeding" on normaalne sõna, mida kasutatakse siis kui ema/amm toidab rinnaga last. "Chestfeeding" on sooideoloogia uuskeelne, kõiki välja mõeldud "sugusid kaasav" oskussõna, mis tähendab naiste kõrval ka meeste rinnaga imetamist. Sõna/väljend "rinnaga toitmine/chestfeeding" on usaldusfondi hinnangul "kaasavam", mille tõttu tuleb seda eelistada "tissiga toitmisele/breastfeeding". 

USHT oli lisaks 2021. aastal Ühendkuningriigis esimene, kus võeti kasutusele "imetavaid" mehi "abistav" uuskeel ehk "sugu muutnud ja mitte-kakssoolisi (mittebinaarseid) sünnitavaid inimesi toetavad kliinilised ja keelejuhised". "Sünnitavad inimesed" (birthing people) on teine sooideoloogia uuskeelne väljend, mida kasutatakse põhjusel, et ei peaks tarvitama sõna "ema", mis viitab üheselt loomulikule naisele.

Usaldusfondi juhendmaterjalides kinnitatakse, et mehe keha suudab imiku jaoks piima toota.

Selleks, et mees saaks rinnaga last "toita", peavad tema kehas arenema välja piimanäärmed, mis saavutatakse progestiini (progestin) sisaldavate hormoonravimite tarvitamisega.

Ravimit, mida peab sööma, et mehe rind piima eritaks, nimetatakse domperidooniks, mida kirjutatakse erandkorras välja naistele, kelle keha ei tooda lapsele vajalikus koguses piima. See ergutab kehas teise hormooni – prolaktiini – tootmist, mis annab naise organismile käsu toota rinnapiima.

Domperidooni sisaldava ravimi nimetus on Motilium ja see pole rinnapiima tootmise ergutamiseks ette nähtud, kuid arstid kirjutavad seda vastu ravimitootja Jansseni ettekirjutusi siiski välja.

Jansseni ravimiuuringud näitavad, et Motiliumi toimeaine domperidoon võib kanduda väikeses koguses üle rinnapiima ja põhjustada lapsel südant mõjutavaid kõrvalnähte. Ravimitootja sõnul saab Motiliumi piimapuuduse puhul kasutada vaid siis, kui arst peab seda vältimatult vajalikuks.

USHT hinnangul on selliste hormoonide söömine nii mehele kui lapsele ohutu.

Tänaseks on usaldusfond meeste rinnaga toitmise lehekülje oma veebikeskkonnast eemaldanud, kuid suunab huvilised rahvusvahelise vabaühenduse La Leche League'i kodulehele, mis "toetab kõiki, kes soovivad oma eesmärkide saavutamiseks tissiga või rinnaga toita".

USHT kinnitab, et nende "mehed saavad lapsi rinnaga toita" tõekspidamised toetuvad teadusele.

Toimetas Karol Kallas