Briti huumoriajakirja Punch "Suure mängu" karikatuur, 24.04.1904

Ühendkuningriigis toimuvad 4. juulil valimised ja tänu Nigel Farage'ile on tähelepanu keskmesse tõusnud "vene karu torkimine". Briti kaitseministeeriumi kinnitusel pole NATO laienemisel Ukraina sõjaga midagi pistmist.

21. juunil esines Farage BBC jutusaates Panorama, kus ta leidis, et "vene karu orgiga torkimisel" on Ukraina sõja põhjuste seas oma osa. Ühendkuningriigi kaitseministeerium üllitas Reformipartei juhi seisukohtade peale sotsiaalmeedias selgitava video, mis "purustab müüdi", nagu "NATO oleks vägivaldne ja Venemaa vaenlane", vahendab Telegraph.

Farage'i sõnul andis nii NATO kui Euroopa Liidu tung itta Venemaale ettekäände sõjaks Ukrainas. Selline väide ei tähenda tema sõnul, nagu ta õigustaks Putinit ja tema sõnul on Venemaa sissetung Ukrainasse "ebamoraalne, ülekohtune ning seda pole võimalik õigustada". 

Poliitiline nomenklatuur, sealhulgas Ühendkuningriigi peaminister Rishi Sunak, süüdistavad teda siiski "Putini õigustamises".

Kaitseministeeriumi kinnitusel on NATO seisnud 75 aastat ainult "rahu, turvalisuse ja vabaduse" eest ning Venemaa on vägivaldne. "Venemaa on rünnanud Gruusiat ja Ukrainat, Venemaa on agressiivne," väidetakse videos.

Samuti räägitakse, kuidas NATO üritas Venemaaga arendada "strateegilise partnerluse" koostööd. Purustatakse müüt, nagu "NATO piiraks Venemaad", nentides, et ainult 11 protsenti Venemaa maismaa piirist käib vastu NATO riike.

Briti impeerium mõtles 19. sajandil välja "Suure mängu", kuidas Vene impeerium maailmapoliitikas tahaplaanile tõrjuda. Oluline osa nimetatud "mängus" oli Venemaa äralõikamine Mustast merest. Peale Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liidu lagunemist sai Ameerika Ühendriikidest "ajaloo lõpu" ainukene hegemoonia, mis jätkab "Suure mängu" mängimist.

2006. aastal hääletas Gruusia parlament ühehäälselt seaduse poolt, milles soovitakse riigi liitumist NATO-ga. 2008. aasta 5. jaanuaril toimus rahvahääletus, millel NATO-ga liitumist toetas 77 protsenti osalenutest. Sama aasta 1.–16. augustini toimusid Lõuna-Osseetias ja Abhaasias lahingud Venemaa ning Gruusia vägede vahel, mis osutusid Venemaa jaoks võidukateks.

Toimetas Karol Kallas