Sopran Francesca Chiejina ja English Touring Opera produtsent Matt Turbett esinemas BBC Radio Kentis. Foto: ETO FB lehekülg

Muusikakollektiiv English Touring Opera vallandas pooled valgest rassist muusikud, tuues põhjenduseks Kunstide Nõukogu eeskirjades toetuse saamiseks sätestatud "mitmekesisuse" nõuded. 

Otsus puudutab neljateist 40 kuni 66-aastast valgest rassist muusikut. Orkestri juht saatis neile kirja, milles teatas, et orkestri esimus on edaspidi "suurem mitmekesisus" ja neid uuel, 2022. aasta kevadel algaval hooajal, orkestrisse enam ei oodata, vahendab Daily Mail.  

"English Touring Opera (ETO) on pühendunud oma meeskonnas igat liiki mitmekesisuse suurendamisele ja samal ajal, kui me oleme tänulikud selles vallas tehtud edusammudele, me siiski seame orkestris esikohale veelgi suurema mitmekesisuse. Selline otsus on vastavuses Kunstide Nõukogu [Arts Council; Ühendkuningriigis midagi meie Kultuurkapitali laadset], mis on meie tegevuse peamine rahastaja, ja suurema hulga meid rahastavate fondide, juhistega," kirjutas orkestri juht James Conway töötuks jäävatele muusikutele saadetud kirjas.

Ametlikult on orkestris töötavad muusikud vabakutselised, keda saab peale hooaega vallandada, kuid paljud neist on ETOs töötanud kümneid aastaid.

Muusikute kutseühing mõistis otsuse hukka ja nimetas vallandamist "hirmutavaks". Muusikute sõnul on nad tänu Covid-19 juhtumitega kaasnenud piirangutele olnud tööta ja lootsid kevadel tööle asudes saada lahti kogunenud võlgadest.

Orkestris pole hetkel ühtegi teisest rassist muusikut peale valgete. ETO järgmised kontserdid on kavandatud oktoobrisse.

Toimetas Karol Kallas