Pilt: VoxUkraine

Ukraina mõttekoda VoxUkraine avaldas 26 inimesest koosneva Ukrainale vaenulike lääneriikide kodanike nimekirja, millest teiste hulgas leiab Tucker Carlsoni, John Mearsheimeri, Jeffrey Sachsi ja Douglas Macgregori.

Mõttekoda valis koos Ukraina riikliku julgeoleku ja kaitsenõukogu väärteabega võitlemise keskusega* välja 26 lääneriikide tuntud politoloogi, sotsiaalteadlast, meediategelast, ajakirjanikku, sõjaväelast ja naljameest, kelle kohta väidetakse, et tegemist on Ukraina vaenlaste ja Venemaa propaganda levitajate võrgustikuga.   

Uurimistöö kannab pealkirja "Venemaa propagandavõrgustik: mis ühendab lääne "eksperte", kes levitavad Venemaale kasulikke jutupunkte". Sõna "eksperdid" kasutatakse paljastuses läbivalt jutumärkides ja inimesed, keda niiviisi kirjeldatakse, tegutsevad väga erinevates eluvaldkondades. Kõiki ühendab asjaolu, et neil on avalikus arutelus teatud kaal, mõned on omas valdkonnas aastakümnete pikkuse karjääriga maailmatasemel tippeksperdid (n politoloog Mearsheimer, majandusteadlane Jeffrey Sachs) ja nad võtavad tihti sõna erinevates mediakanalites.

VoxUkraine eksperdid kirjutavad:

"Venemaa propaganda levib läänemaailmas jätkuvalt. Vaatamata mitme Kremli poolt rahastatud meediakanali tõkestamisele Ameerika Ühendriikides ja Euroopa Liidus, saab neist keeldudest mööda hiilida. PolitiFacti analüütik Peter Benszoni nimetab sellist protsessi "teabepesuks". Teabepesu tähendab kas vale või eksitava teabe liikumist vähem usaldusväärsetest allikatest usaldusväärsematesse kanalitesse. Sedasi hakkab antud teave välja nägema õigena ja seda kajastab usaldusväärne allikas. Venemaa propagandat õigustavad samuti nõndanimetatud "eksperdid", kes võimendavad oma platvormidel Venemaale sobivaid jutupunkte."   

Lääneriikide Venemaa-meelse tahtlikult levitatava väärteabe võrgustik.
Värvilised jooned juhivad iga mainitud isiku teiste inimesteni, kelle platvormidel on ta esinenud. Sidemejoone värv tähistab võrgustikku ja vastab inimese ümber tõmmatud ringi värvile.
Pliiats: Serena Shimi auhinda antakse välja väidetava kõrge moraali ja erapoletuse eest ajakirjanikele, kes ei tööta korporatiivse ajakirjanduse heaks. Auhinda annab välja Süüria presidendi Assadi meelne lobigrupp. Selle auhinnaga rahastatakse organisatsioone ja inimesi, kes kajastavad Assadi režiimi positiivses valguses.
"V" täht: on käinud Venemaal.
"R" täht: elab Venemaal või on palunud asüüli.
Ellipsiga jutumull: on Venemaa Valdai aruteluklubi liige. Klubi kõnekoosolekuid peetakse Peterburi Rahvusvahelise majandusfoorumi ja Vladivostokis toimuva Ida majandusfoorumi raames. Valdai kõnekoosolekutel levitatakse valesid Ukraina militariseerimise ja riigi elanikkonna rahulolematuse kohta.
Parkimiskeelu märk: okupeeritud territooriumi ebaseaduslik külastamine või seal elamine.
Silm: pseudo-referendumi vaatleja.

VoxUkraine ja väärteabekeskus lahutasid algtunnusteks kõnealuste "ekspertide" tegemised ning tuvastasid, et neid ühendavad teatud võrgustikud. Ukraina vaenulikkuse koteerimisel võeti arvesse 2014. aastast kuni 2023. aastani ilmunud tekstid ja peetud kõned. Ukrainat vaenavate "ekspertide" tegevust hinnati järgmiste mõõdupuude järgi: teiste "ekspertide" või Kremli rahastatud keskkondades avaldatud tekstid, esinemised YouTube'i kanalites, tunnustused ja ülevaated külaskäikudest Venemaale ning Venemaa valduses olevatesse Ukraina piirkondadesse. 

Mõttekoja sõnul on nende nimekirjas olevad inimesed süüdi, et nad esinevad aktiivselt erinevates meediakanalites. Mitmed neist teevad omavahel intervjuusid, milles vaheldumisi ollakse nii küsitleja kui vastaja rollis ja mis jõuavad avalikkuse ette suuremas osas YouTube'i kaudu. YouTube on ainus keskkond, milles avaldatud materjalide põhjal tuvastasid mõttekodalased ja Ukraina julgeolekuteenistuste palgal olevad väärteabekütid nende inimeste omavahelised sidemed. Seotus Venemaaga otsiti üles avalikest allikatest pärit teabest. 

VoxUkraine'i rahastajad

VoxUkraine nimetab ennast ise "sõltumatuks analüüsiplatvormiks", mis aitab "Ukrainal liikuda tulevikku". Mõttekoda keskendub majandusele, riigihaldusele, ühiskondlikele arengutele ja reformidele. Väidetavalt ei toeta seda ükski oligarh, ega poliitiline partei.

Mõttekoja institutsionaalsete [suuremate] toetajate hulgast leiab ettevõtted ja organisatsioonid: Facebook, Pact, NED, ÜRO arenguprogramm, USA Ukraina saatkond ja Hollandi välisministeerium.  

Facebook rahastas 2020. aastal Ameerika Ühendriikide demokraatide valimiskampaaniat ja teatud osariikides hääletamise korraldamist rohkem kui 400 miljoni dollariga. Eesti 2023. aasta riigikogu valimiste ajal piiras sotsiaalvõrgustik nähtavalt opositsioonipoliitikute ja sõltumatute uudistekanalite sõnumite ulatust.

Pact on üleilmastunud lääne MTÜ-tööstuse hammasratas, mis liigutab sadu miljoneid dollareid ning mida rahastavad maailma suurimad ettevõtted, vabaühendused ja hulk lääneriikide valitsusi.

NED on mõjuvõimas Ameerika Ühendriikide julgeolekuametkondade rahastatud "demokraatia levitamise" vabaühendus, mis muuhulgas valmistab välisriikides ette erinevaid, sealhulgas värvilisi revolutsioone. Ühtlasi on see tsensuuritööstuskompleksi oluline osa.

Ameerika Ühendriikide valitsus ja selle julgeolekuteenisytused mängisid Ukraina saatkonna kaudu olulist rolli 2014. aasta Ukraina värvilise revolutsiooni korraldamises ja uue valitsuse ametisse nimetamisel.

Kes võiksid olla veel Ukraina vaenlaste nimekirjas

VoxUkraine jättis mingil põhjusel välja Jordan Petersoni, kes on suuremast osast kõnealusesse nimekirja kantud inimestest märksa tuntum ja mõjukam, kes on Ukraina sõja algusest peale tõdenud, et Ukrainal/läänel pole seda sõda võimalik võita lihtsal põhjusel, et Venemaal on tuumarelvad. Samuti kasutab tema hinnangul lääne ühisparteistatud süvariik Ukrainat ära Venemaa ründamiseks. Viimati esines Peterson selliste avaldustega käesoleva aasta jaanuaris.

Ameerika Ühendriikide tuntud koomik Dave Smith, kes on võrreldes nimekirjas oleva Russell Brandiga vähemalt sama kaaluga, kommenteeris Ukraina vaenlaste paljastamist teatud kadedusega: "Ma pean rohkem vaeva nägema. Aga hea nimekiri."

*Kui mingid viibad ei avane, tuleb kasutada VPN-i. 

Toimetas Karol Kallas