Slovakkia kõrgem poliitiline juhtkond arvustab Ukraina käitumist naftatransiidi-küsimuses teravalt, enamgi veel, on valmis koguni andma vastulöögi, teatas Ungari internetiväljaanne „Portfolio". Põhjus: Ukraina selline käitumine on seadnud ohtu Slovakkia energiajulgeoleku.
Slovakkia president Peter Pellegrini ütles sama päeva õhtul ajakirjandusele, et Ukraina otsus peatada Venemaa naftafirma „Lukoil" toornafta liikumine Ungarisse mõjutab ka Slovakkiat ning on Slovakkiale vastuvõetamatu. Slovakkia uudisteagentuuri SITA teatel polnud riigipea just rõõmus väljavaate üle, et Slovakkial tuleks rakendada vastumeetmeid, kuid muud lahendust ei näi olevat.
„Kui praegune olukord ei parane, tuleb Slovakkial kuidagi reageerida," ütles Pellegrini. Ühtlasi meenutas Ukrainale, et Slovakkia oli tolle suhtes käitunud alati vastutustundlikult ja viisakalt.
„Seetõttu peangi seda, mis Ukraina tegi Slovakkiale, väga-väga tõsiseks asjaks. Väga ebameeldivaks löögiks me heade suhete pihta, ja usun kindlalt, et Ukrainal õnnestub ajada asi korda võimalikult pea. Sest muidu tuleb Slovakkial kui suveräänsel riigil rakendada viimaks vastumeetmeid," hoitas Pellegrini.
„Portfolio" teatel ütles Slovakkia kaitseminister Robert Kaliňák samal pressikonverentsil, et Ukraina otsus tõkestada „Lukoili" nafta läbivedu Ungarisse ja Slovakkiasse on õõnestanud Slovakkia ja Ukraina heanaaberlikke suhteid.
Ukraina käitumist on viimastel päevadel teravalt arvustanud ka Slovakkia välisminister Juraj Blanár. 23. juulil kirjutas ta Ukraina naftatransiidi peatamise kohta oma „Facebooki"-küljel selge sõnaga: „Peame seda EL-i ja Ukraina vahel sõlmitud assotsieerumisleppe ühemõtteliseks rikkumiseks."
„EL-i sanktsioonid, mida oleme palju kordi vastustanud ja mis on korduvalt näidanud (nagu käesolevalgi juhul), et on Slovakkiale ja EL-ile kahjulikumad kui Venemaale endale, sõnastavad selgelt, et Slovakkia tohib erandkorras naftat sisse vedada kuni käesoleva aasta lõpuni. Ukraina osapool muutis meil selle erandi kasutamise võimatuks.
Ukraina parlamendi energeetikakomisjoni liige Inna Sovsun ütles hiljutises usutluses portaalile „Politico" koguni, et naftatransiidi peatamisega taheti survestada Ungarit muutma oma vastuseisu relvatarnetele Ukrainasse ja Ukraina astumisele EL-i.
Keeldume muutmast Slovakkiat tööriistaks Ungari või ükskõik millise teise riigi vastu. Kavatseme end kindlasti kaitsta ja ära kasutada kõik euroopa õiguse pakutavad võimalused. Ja sealjuures seista oma rahvusriiklike huvide eest," kirjutas Blanár teisipäeval.
Oma FB-postituses arvustas Blanár lisaks Ukrainale teravalt ka Euroopa Liidu juhtkonda. Viimast selle eest, et too venitab Slovakkiale appi tulekuga. „Olen otsustavalt vastu hasartmängude mängimisele Slovakkia energeetikajulgeolekuga ning loodan, et viimaks võidavad terve mõistus, euroopa õigus ja selle ühiskonna kodanike huvid," kirjutas Blanár.
20. juulil vestles peaminister Robert Fico telefonitsi Ukraina peaminister Deniss Šmihaliga ja väljendas tollele oma selget rahulolematust Ukraina käitumisega. „Fico hinnangul on see sanktsioon („Lukoili" toornafta transiidi peatamine) mõttetu, kuna ei kahjusta Vene Föderatsiooni, vaid hoopis mõningaid EL-i liikmesriike," kirjutas seda teemat samal päeval kajastanud Slovakkia uudisteagentuur TASR.
Ukrainale antavast vastulöögist
Slovakkia majandusministeeriumi sõnul rikub Ukraina oma kõnealuse sammuga rahvusvahelisi leppeid, teatas 24. juulil SITA. Ministeeriumi teatel oli majandusminister Denisa Saková suhelnud sel teemal juba eelmisel nädalal Ukraina suursaadikuga Kiievis, Ukraina asjaomase ministeeriumiga, samuti Slovakkia firmade „Slovnaft" ja „Transpetrol" juhtkonnaga.
Ministeerium juhtis tähelepanu asjaolule, et naftatransiidi peatamine kahjustab ka Ukraina huve, kuna Slovakkia naftatöötlustehastes valmistatakse naftatooteid, mis saadetakse pärast Ukrainale tagasi.
Üheks tõenäolisemaks Slovakkia antavaks vastulöögiks peabki „Portfolio" seda, et peatatakse kõnealuste naftatoodete tarned Ukrainale seniks, kui naftatarned Ukrainast pole taastatud. Sel oleks tuntav mõju näiteks Ukraina põllumajandusele, kuna seal vajaminevast diislist suur osa pärineb just „Slovnafti" naftatöötlustehasest.
Slovakkia juhtkonna otsustava käitumise taga seisab asjaolu, et Ukraina naftatransiidi peatamisotsuse tõttu jääb „Slovnaftil" saamata u 40 protsenti vajaminevast naftast.
Slovakkia peaministri kantselei 21. juulil tehtud avalduse kohaselt lööb Ukraina see otsus Slovakkia turgude pihta ning võibki esile kutsuda vastusammu, et peatatakse Ukrainale minevad diislitarned.
Toimetas Tõnu Kalvet