Ungari sõlmis Iisraeli ja Saksamaa kaitsetööstusettevõtetega lepingu ühiseks droonide tootmiseks. Ungari samm on osa riigi kaitsevõime suurendamise ja moderniseerimise kavast.
Uus droonide tehas ehitati Edela-Ungarisse Zalaegerszegi, kus Rheinmetall hakkab tootma ka Lynx jalaväesoomukeid. Iisraeli poolseks partneriks on aastal 2011 asutatud kaitsetööstusettevõte UVision, mis toodab nn hulkuvat moona, rahvakeeles kamikadze droone, ja kõrgtehnoloogilisi rakette. Saksamaa poolt on partneriks kaitsetööstusgigant Rheinmetall, vahendab Times of Israel.
„Kui ma kuuleks riigist, mis toodab ja arendab militaartehnoloogiat koos sakslaste ja iisraellastega, siis ma mõtleksin kaks korda järele, enne kui läheksin temaga tüli norima ja see on hea uudis igale ungarlasele," sõnas Ungari president Viktor Orbán.
Uues droonitehases on Ungari osalus 49 protsenti, enamusosalus kuulub Rheinmetallile. Lisaks droonitehasele on arendatakse koostöös sakslastega ka Euroopa moodsaimat laskemoonatehast.
Ungaris avati eelmisel aastal ka Airbusi tehas, mis toodab komponente moodsatele ründekopteritele.
Kuigi Ungari on keeldunud konflikti eskalatsiooni põhjendusel nii Lääne relvade transpordist läbi Ungari kui ka andmast Ukrainale otsest sõjalist abi, näitavad Ungari sammud tihedat sõjalist koostööd nii NATO liitlastega kui ka teiste riikide kaitsetööstustega.
„Me ei ole loobunud ehitamast üles iseseisvat Ungari kaitsetööstust ega loobunud sammudest olla maailmas innovatsiooni ja tehnoloogia eesrinnas," märkis Orbán ja lisas, et Ukraina sõda on seda visiooni ainult tugevdanud. „NATO liikmena on Ungari täitnud käesoleval aastal kaitsekulutuste mahu 2% SKP-st," osutas Ungari president.
Toimetas René Allik