Károly Győrfi. Foto: Magyar Hírlap

Ungari kirjaniku Károly Győrfi sõnul on täna kristlasi tabanud tagakiusamine võrreldav Hitleri Saksamaal juutide vastu toime pandud kuritegudega.

Györfi kavatses ühe Austria kirjastuse vahendusel anda välja raamatu "Kristlaste tagakiusamine 21. sajandil, kuid viimane leidis, et Euroopas kristlasi taga ei kiusata ja sellist raamatut pole kellelegi vaja, vahendab uudisteportaal Remix.

Kui ajakirjanik küsis Györfilt, miks ta nimetab oma raamatus kristlaste tänast tagakiusamist kristlaste holokaustiks, vastas kirjanik: "See väide pole kuidagi mõeldud rünnakuna juudi rahva vastu. Oma raamatus ma tsiteerisin Iisraeli ÜRO saadikut, kes väitis ühes oma kõnes, et kristlased on 21. sajandi juudid. Ta ütles nii mõeldes, et tänased kristlaste kannatused on võrreldavad juutide kunagise tagakiusamisega."

Györfi, kes on Budapesti Evangeelse koguduse ilmikametnik, on varem avaldanud mitmeid Euroopa identiteedikriisi, sise- ja välispoliitika ning kristlaste tagakiusamise teemalisi raamatuid.

2019. aastal pandi Euroopa kristlaste vastu toime rekordarv vägivallategusid. Käesoleval aastal on tagakiusamine jätkunud ja toime on pandud raskeid rünnakuid kristlike mälestusmärkide vastu, millest üheks olulisemaks võib pidada Nantesi katedraali süütamist Rwanda sisserändaja poolt. 

Hiljuti Ühendkuningriigis avaldatud uuringu järele on kristlased maailma enim tagakiusatud usklikud ja nende vastast vägivalda saab võrrelda genotsiidiga.

Euroopas on kristlaste tagakiusamine seisnenud seni peamiselt kirikute põletamises ja pühapaikade rüvetamises

"Kuid see on diskrimineerimise näol jõudnud ka töökohtadele. Näiteks on stjuardessidel kästud eemaldada kaelakettide küljest ristid, kuna see võib solvata moslemeid. Arste kiusatakse taga, kui need keelduvad abortide tegemisest. Hollandis ja Rootsis on töölt lahti lastud ametnikud, kes pole nõus panema paari samast soost inimesi," kirjeldab Ungari kirjanik kristlaste olukorda Euroopas.

Tema sõnul on kristlaste tagakiusamine mõnel juhul isegi seadustena kehtestatud ja õigussüsteemi poolt jõustatav. "Näiteks keelas Šveitsi Genfi kohus ära Briti helilooja Benjamin Britteni kirjutatud ooperi "Noa veeuputus", kuna selle stsenaarium näeb ette stseeni, milles lapsed palvetavad põlvitades Jumala poole. Kohtu sõnul on selline ooper vastuolus Šveitsi põhiseaduses sätestatud religioosse erapooletuse sättega," osutas Györfi. "Paljude arhitektide, tuletõrjujate ja päästeekspertide sõnul ei saanud Pariisi Notre Dame'i katedraal ise süttida, kuna sealsed turvasüsteemid olid paremad kui näiteks Pentagonis," jätkas kirjanik. 

Tema sõnul kujutab 2015. aastal alanud moslemite massisisseränne kristlaste jaoks tõsist ohtu, kuna nende religioosne identiteet on märksa tugevam kui neil, kes saabusid Euroopasse kolmkümmend või viiskümmend aastat tagasi.

"Kuid tuleb rõhutada, et Euroopas levivat kristlaste vastasust ei näita üles ainult moslemid. Ka Euroopa riikide valitsused kas ei pane sihilikult tähele selliseid rünnakuid või kehtestavad isegi kristlaste vastaseid seaduseid. Näiteks Saksamaal on 40 000 kirikut, millest 15 000 ähvardab sulgemine. Ühest Hamburgi luterlikust kirikust on saanud mošee ja selle torni tipus troonib poolkuu," rääkis Györfi.

Tema sõnul on isegi Aafrika päritolu nahavärviga inimeste mustad elud loevad liikumisest, mille algseks eesmärgiks oli võitlus rassismiga, saanud kristluse ära kaotamise tööriist.

"Tõde on selles, et BLM ja Antifa liikumised töötavad kristlust marginaliseerida soovivate jõudude kasuks. George Floydi surm on ainult ettekääne. Tegemist on hästi organiseeritud kampaaniaga, mis on tunginud ka Euroopasse ja võtnud omaks kristlusevastase tooni," väidab kirjanik.

Ungari peaminister Viktor Orbán rääkis möödunud aastal peetud kristlaste tagakiusamise teemalisel konverentsil, et kuigi kõigist usuga seotud rünnakutest on 80 protsenti suunatud kristlaste vastu, on "Euroopa taas ja taas otsustanud vaikida."

"Mingi müstiline jõud on sulgenud Euroopa poliitikute suud ja halvanud nende käed. Kristlaste tagakiusamisest ei tohi rääkida ilma sinna juurde lisamata, kuidas ka teisi usuliikumisi nende usu pärast ahistatakse," kinnitas Orbán.

Toimetas Karol Kallas