Ungari peaminister Victor Orban parlamendis kõnet pidamas, 20.09.2021. Foto: Scanpix

Ungari parlament otsustas 30. novembril, et koos tuleval aastal toimuvate üldvalimistega korraldatakse ka lastekaitse referendum.

Referendum otsustati korraldada põhjusel, et Ungari valitsusel oleks Euroopas riiki LGBT ideoloogia surve eest kaitstes kindlam "jalgealune" ja parlamendis hääletas laste kaitsmise referendumi poolt kaks kolmandikku saadikutest, vahendab Visegradi uudistekanal ReMix.

Käesoleva aasta 15. juunil võttis Ungari parlament vastu nõndanimetatud  "lastekaitseseaduse", peale mida on riigi konservatiivne valitsus olnud Euroopa Liidu progressiusklike peavoolupoliitikute ja bürokraatide lausrünnaku sihtmärgiks. Euroopa Liit ja selle teatud liikmesriikide progressistlikud valitsused süüdistavad Ungari konservatiive, et need kardavad omasooiharaid inimesi ja diskrimineerivad lisaks neid, kes pole rahul enda bioloogilise sooga. Euroopa Parlamendis tõstatati isegi ettepanek, et laste kaitsmise tõttu peaks Ungari jätma ilma Euroopa Liidu toetustest.   

Kui vikerkaarevärvilised Euroopa Liidu peavoolu progressiusklikud poliitilised liikumised süüdistavad Ungari valitsust "autokraatias", siis näiteks Fideszi eurosaadik Gabriella Selmeczi juhtis progressistide tähelepanu asjaolule, et tugevat demokraatiat iseloomustab just referendumite korraldamine.

Lastekaitse referendumil küsitakse ungarlaste käest neli küsimust:

  1. Kas te toetate alaealistele lastele üldhariduskoolis, ilma vanemate nõusolekuta, seksuaalsete kalduvuste õpetamist?
  2. Kas te toetate alaealistele lastele suunatud soomuutmise propagandat?
  3. Kas te toetate piiranguteta seksualiseeritud meediasisu, mis avaldab mõju alaealiste laste arengule, esitamist?
  4. Kas te toetate suurt hulka [sotsiaalseid] sugusid teadvustava meediasisu esitamist alaealistele

Lisaks tühistas Ungari parlament 9. novembril varem kehtinud reegli, et 41 päeva enne ja peale üldvalimisi ei tohi korraldada rahvaküsitlusi ega referendumeid. Sellise reegli tühistamisega hoitakse referendumi korraldamiselt kokku pea kaks kolmandikku ja õiguslikult siduva rahvaküsitluse läbiviimine maksab 12,6 miljardi asemel 5,5 miljardit forinti (34,7M vs 15,1 miljonit eurot). 

Ungari 199-kohalise parlamendi valimised ja lastekaitse referendum toimuvad 2022. aasta aprillis, suure tõenäosusega 30. kuupäeval, kuid täpset aega ei ole veel kindlaks määratud.

Eestis pidi toimuma loomuliku abielu teemaline rahvaküsitlus, mille küsimuseks oleks olnud "Kas abielu peaks jääma Eestis mehe ja naise vaheliseks liiduks?", käesoleva aasta 25. aprillil, kuid see oli ilmselt Euroopa Liidu ja teistele rahvusvahelistele niiditõmbajatele niivõrd vastumeelne, et jaanuaris vahetati Eesti Vabariigi valitsus välja. Mille tulemusena jäi loomuliku abielu teemaline rahvaküsitlus ära.

Toimetas Karol Kallas